Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

Νίκησε τον καιρό και τον Απόλλωνα, με 1-3.

Μεγάλη νίκη σημείωσε η αγαπημένη μας ομάδα επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Σε έναν αγώνα που κυριάρχησαν οι πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες, οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα βρήκαν το σθένος και επικράτησαν άνετα με γκόλ των Σολάκη, Σαϊτιώτη και Τζάνη. Με αυτή την μεγάλη επιτυχία εκτός έδρας η αγαπημένη μας ομάδα ξεπέρασε τα όποια μικροπροβλήματα των τελευταίων εβδομάδων και οδεύει ασταμάτητη για την κατάκτηση του στόχου της ανόδου στην Super League.

Σε έναν αγωνιστικό χώρο με πολύ βροχή, κρύο και αέρα οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα απέδειξαν εξ αρχής ποιός είναι το αφεντικό του αγώνα, αλλά και της κατηγορίας. Στο 18ο λεπτό, ο Γιώργος Σαϊτιώτης εκτέλεσε το φάουλ, ο τερματοφύλακας της Καλαμαριάς Κουτσόπουλος απέκρουσε χλιαρά χωρίς να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Ηλίας Σολάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας με 0-1. Το δεύτερο γκόλ της ομάδας μας σημειώθηκε έπειτα από την εξαιρετική συνεργασία των Σολάκη και Σαϊτιώτη, με τον δεύτερο να χρήζεται για άλλη μια αγωνιστική σκόρερ, στο 40ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ακυρώθηκε κανονικό γκόλ που σημείωσε ο Σολάκης. Αξίζει να σημειωθεί πώς η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να πιάσει μεγάλα επίπεδα εμφάνισης, Αντίθετα ήταν αποτελεσματική χωρίς να ξεχνάμε το γεγονός των πολλων απουσιών που αντιμετώπιζε. Έτσι σαν λογική συνέπεια ήρθε και το 0-3 στο 51ο λεπτό με πλασέ του Τζάνη μετά από ενεργειά του Σολάκη. Η Καλαμαριά κατάφερε να πετύχει το επονομαζόμενο γκολ της τιμής στο 54ο λεπτό με τον Παπαποστόλου αλλά σε καμία περίπτωση δεν απείλησε τον πολύ ανώτερό της ΠΑΣ.
Το παρών έδωσαν περίπου 150 οπαδοί της ομάδας μας και μάλιστα ηρωικοί αφού αψήφησαν το τσουχτερό κρύο και τις «πολικές» συνθήκες που επικρατούσαν.

Ο Σύνδεσμος πάντα πιστός στις παραδόσεις του έδωσε το παρών με το γνωστό λεωφορείο για άλλη μια φορά, παρά τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά τη διαδρομή. Από τη Μηλιά παρουσίασε προβλήματα στο κιβώτιο των ταχυτήτων και φτάνοντας στη Θεσσαλονίκη, αλλάξαμε λεωφορείο στο πρακτορείο για να πάμε στο γήπεδο. Το θρυλικό 29 έμεινε στη Θεσσαλονίκη για να διορθωθεί η βλάβη και η επιστροφή μας έγινε με τα Ι.Χ. των μελών μας που είχαν ταξιδέψει στη συμπρωτεύουσα, ενώ οι υπόλοιποι γύρισαν με το λεωφορείο της ομάδας μας. Ατύχημα στην Εγναντία είχε  ξημερώματα  του Σαββάτου Ι.Χ. μελών μας, καθώς μεγάλος όγκος χιονιού υπήρχε στο μέσον του δρόμου. Το παρόν έδωσαν και μέλη των Blue Vayeros Athens Club, που αψηφώντας την τηλεοπτική μετάδοση ανέβηκαν στη Θεσσαλονίκη, για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων και το φιλμ του αγώνα από το site Super-Fm:

Απ. Καλαμαριάς:
Κουτσόπουλος, Ουμουρί, Ψιάνος (λ.τρ. Κοσμίδης), Παπαδόπουλος Θ., Μπολγουρίδης, Παρμαξίδης, Γιάννου, Τσαγκαράκης (34′ Γκόβας), Παπαποστόλου, Λαμπρόπουλος, Λεοζίνιο (60′ Ντεμπά).

ΠΑΣ Γιάννινα: Σικαλιάς, Στάθης, Μιχαήλ, Κάστρο, Γόγολος, Καρακώστας, Σιλά (66′ Γκαρσία), Μιχαλόπουλος (72′ Παγώνης), Σαϊτιώτης, Σολάκης, Τζάνης (77′ Κοντογουλίδης).

Το φιλμ του αγώνα

18′ Δυνατό φάουλ του Σαϊτιώτη από τα 40 μέτρα, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κουτσόπουλου, λόγω του βρεγμένου τερέν η μπάλα πήρε φάλτσα, ο τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να τη συγκρατήσει και ο Σολάκης που ακολουθούσε τη φάση με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-1!

35′ Καλό φάουλ του Ψιάνου από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Σικαλιάς με ωραία εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ.

40′ Ο Σαϊτιώτης πάσαρε ωραία με το στήθος στον Σολάκη, ο τελευταίος έστρωσε έξοψα για τον Σαϊτιώτη που πήρε σωστά τα βήματα, σούταρε δυνατά στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κουτσόπουλου και έκανε το 0-2!

45+ Φάουλ του Τζάνη από αριστερά, ο Μιχαήλ γύρισε την μπάλα προς τον Σολάκη που πλάσαρε τον Κουτσόπουλο, ο τερματοφύλακας της Καλαμαριάς απόκρουσε εμφανώς μέσα από τη γραμμή του τέρματος, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι!!!

52′ Σέντρα Μιχαλόπουλου, σουτ του Σολάκη στο 2ο δοκάρι, ο Κουτσόπουλο τυφλή απόκρουση πάνω στη γραμμή του τέρματος, η μπάλα γύρισε στον Τζάνη που με κοντινό πλασέ αύξησε το δείκτη του σκορ σε 0-3!

54′ Ο Σαϊτιώτης εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η μπάλα κόλλησε στη λάσπη, σούταρε στη δεξιά γωνία του Κουτσόπουλου, ο τερματοφύλακας των Ποντίων τέντωσε το κορμί του και σταμάτησε την μπάλα με υπερένταση.

55′ Σέντρα του Γιάννου από αριστερά, ο Μιχαήλ δεν κατάλαβε ότι τη φάση ακολουθούσε ο Παπαποστόλου που με ψύχραιμο πλασέ μείωσε σε 1-3!

62′ Σουτ του Μιχαήλ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων 2-3 μέτρα πριν τη γραμμή του τέρματος και έφυγε κόρνερ.

73′ Εξαιρετική κάθετη πάσα του Παγώνη στον Σολάκη, περιστροφή του τελευταίου γύρω από τον άξονά του και αμέσως το σουτ, η μπάλα πε΄ρασε 2 μέτρα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Τζάνη, ο Μιχαήλ σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα κόντραρε εκ νέου στους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ.

76′ Αντεπίθεση με τον Σαϊτιώτη να σουτάρει από πλάγια θέση δεξιά και την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Και η συνέντευξη τύπου από το Gianninasports.net του Βαγγέλη Γυφτόπουλου:

ΓΚΙΓΕΡΜΟ ΟΓΙΟΣ (προπονητής ΠΑΣ): «Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση και το αποτέλεσμα που πήραμε σε δύσκολες γηπεδικές συνθήκες που δυσκόλεψαν τις ενέργειές μας. Πιστεύω ότι υπήρξαν και κάποιες στιγμές που παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Πήραμε ένα αποτέλεσμα που είναι σημαντικό για τον στόχο μας. Δεν θέλω να κάνω περαιτέρω σχόλια για το παιχνίδι, γιατί αυτό είναι περιττό λόγω των κακών καιρικών συνθηκών». Απαντώντας σε ερώτηση για την φιλολογία που αναπτύχθηκε περί ενδιαφέροντος της ΠΑΕ Άρης, ο Γκιγέρμο Όγιος τόνισε: «Προσωπικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και δεν υπήρξε καμία επαφή. Η αλήθεια είναι ότι σέβομαι το συμβόλαιο που έχω με τον ΠΑΣ. Έχουν γίνει οι πρώτες επαφές και πιστεύω ότι πολύ σύντομα σ’ όλα αυτά θα βρεθούν λύσεις».

ΣΤΡΑΤΟΣ ΒΟΥΤΣΑΚΕΛΗΣ (προπονητής Καλαμαριάς): «Οι τελευταίες εμφανίσεις που κάναμε μας έδωσαν το δικαίωμα να πιστέψουμε ότι θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε ομάδες όπως ο ΠΑΣ και θα παίρναμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Σήμερα με τέτοιες γηπεδικές συνθήκες έπρεπε να αποφύγουμε τα λάθη στην άμυνα, που ειδικά στο α’ ημίχρονο κάναμε παιδαριώδη λάθη, γιατί παίκτες της αξίας ενός Σολάκη και ενός Σαϊτιώτη δεν συγχωρούν τέτοια λάθη. Βελτιωθήκαμε στην συνέχεια, αλλά ήταν δύσκολο να κάνουμε την ανατροπή, απέναντι σε μια ομάδα με την ισχύ του ΠΑΣ. Εμείς θα πρέπει να συγκεντρωθούμε στα επόμενα ματς, να παλέψουμε για να πετύχουμε τον στόχο μας. Ο ΠΑΣ βρίσκεται κοντά στην σούπερ λίγκα και είναι μία από τις ομάδες που το αξίζει να ανεβεί κατηγορία».

ΗΛΙΑΣ ΣΟΛΑΚΗΣ (ποδοσφαιριστής ΠΑΣ): «Ήρθα με για τους 3 βαθμούς και τα καταφέραμε. Στο α’ ημίχρονο εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε σε ένα δύσκολο γήπεδο και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου. Στόχος μας είναι να κλειδώσουμε την άνοδο στην σούπερ λίγκα. Εύχομαι ο Απόλλων να παραμείνει στην κατηγορία».

ΣΤΕΛΙΟΣ ΨΙΑΝΟΣ (ποδοσφαιριστής Απόλλωνα): «Συγχαίρω τους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Οι καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν να παιχτεί ποδόσφαιρο. Τα δικά μας λάθη δεν επέτρεψαν να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στον ΠΑΣ για την πορεία που κάνει».