Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

Νίκη και βαθιά ανάσα…

Νίκη που τον έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Αγρ. Αστέρα πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα. Μια νίκη που για επιτευχθεί χρειάσθηκε να μπορέσει η ομάδα μας να νικήσει όχι μόνο τον αντίπαλο της αλλά και το άγχος και τον εκνευρισμό που δημιούργησαν τα γεγονότα των προηγούμενων ημερών.

ΔΕΙΤΕ ΣΤΑ ΠΟΛΥΜΕΣΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα εμφανίσθηκε διπρόσωπος. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες μας, παρότι προσπαθούσαν δε μπορούσαν να βρουν τον τρόπο, ώστε να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες που θα τους επιτρέψουν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Εμφανέστατα επηρεασμένοι από όσα προηγήθηκαν τις τελευταίες ημέρες, έδιναν την εικόνα μιας ομάδας γεμάτης άγχος, που δεν ξέρει πώς να ξεπεράσει το εμπόδιο μιας μέτριας Καρδίτσας.

Δε μπορούσε να κάνει ευκαιρίες, παρόλο που στο μεγαλύτερο διάστημα είχε στην κατοχή της την μπάλα. Το ημίχρονο τελείωσε με 0-0, αν και σε δυο περιπτώσεις θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κάτι καλύτερο. Στην πρώτη από αυτές στο 22΄ λεπτό ο διαιτητής μας αρνήθηκε ένα πέναλτι, όταν ένας αμυντικός της Καρδίτσας έδιωξε τη μπάλα με το χέρι. Λίγο αργότερα ο Μπελά θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ που επιχείρησε, από πολύ πλεονεκτική θέση αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε και η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασισμένη να πάρει την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Περιόρισε τους αντίπαλους της στο μισό γήπεδο και βοηθούμενη από τις αλλαγές, βρήκε τον απαιτούμενο ρυθμό και όσο περνούσε η ώρα φαινόταν καθαρά πως το πρώτο τέρμα ήταν ζήτημα λεπτών. Η κίνηση και οι εναλλαγές θέσεων των παικτών μας, δημιούργησαν τους διαδρόμους και έγιναν πάρα πολλές ευκαιρίες. Δυο φορές σταθήκαμε άτυχοι, όταν αρχικά στο 60΄ λεπτό η προσπάθεια του Τζάνη αποκρούστηκε από το δοκάρι και λίγο αργότερα ένα πολύ καλό σουτ του Μάγγου είχε την ίδια τύχη.

Οι χαμένες ευκαιρίες δεν απογοήτευσαν τους παίκτες μας, οι οποίοι βοηθούμενοι και από τους οπαδούς μας, που δε σταμάτησαν λεπτό να τους παροτρύνουν, αύξησαν τις προσπάθειες τους και δικαιώθηκαν λίγα λεπτά αργότερα.

Ήταν το 73΄ λεπτό, όταν ο Κρόνχαρντ που λίγο πριν είχε περάσει ως αλλαγή, με ένα πολύ ωραίο και τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του καρδιτσιώτη τερματοφύλακα και έκανε το 1-0.

Από εκεί και πέρα η ομάδα της Καρδίτσας δεν είχε καμία τύχη. Οι παίκτες μας χωρίς άγχος πλέον, κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν με τον Καούνο, άλλα δυο τέρματα στο 86΄ και στο 88΄.Στο πρώτο προηγήθηκε ένας καταπληκτικός συνδυασμός των Αντωνίου, Κρόνχαρντ και Μπελά με τον τελευταίο να δίνει μια «ασίστ» στον Καούνο, που από κοντά δε δυσκολεύτηκε να πετύχει στο 2-0.

Λίγο αργότερα ο Αρτινός φορ με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η εικόνα της ομάδος μας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικά πολύ καλή και έδειξε ότι οι παίκτες μας έχουν τις ικανότητες να παίρνουν τα αποτελέσματα εκείνα που τους χρειάζονται. Ο Γιώργος Λαδιάς στο πρώτο φετινό του αγώνα ως προπονητής της ομάδος μας, πήρε μια δίκαιη νίκη και βοήθησε με τις αλλαγές του να «ξεμπλοκαριστεί» ο ΠΑΣ Γιάννινα και σε ορισμένα διαστήματα του δευτέρου ημιχρόνου, να αποδώσει ωραίο ποδόσφαιρο.

Στο σημερινό παιγνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίσθηκε με τους: Τόλιος, Ντάσιος, Κατερίνης, Κούσας, Τσιγιάννης, Μάγγος (72΄ Μιχαλόπουλος), Αντώνιου, Μπελά, Βιλανάκης (55΄ Κρόνχαρντ), Προβίδας (30΄ Τζάνης), Καούνος.

Στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε ο προπονητής της Καρδίτσας κ. Κουτσονάσιος αφού ευχήθηκε τα καλύτερα στον προπονητή μας και στην ομάδα μας, στάθηκε στη μεγάλη διάφορα ποιότητας των δυο ομάδων.

Ο προπονητής της ομάδος μας, ο κ. Λαδιάς δήλωσε πως στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ δεν είχε το «καθαρό μυαλό» που χρειαζόταν αφού ήταν επηρεασμένος από τα πρόσφατα γεγονότα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε και βρήκε τον τρόπο, έπαιξε πολύ καλά και κέρδισε το παιγνίδι. Ζήτησε τη συστράτευση όλων και έφερε σαν παράδειγμα τη περσινή ομάδα της Βέροιας, που αν και δε ξεκίνησε καλά, είχε την στήριξη όλων και τελικά πέτυχε τον στόχο της. Είπε πως το μυαλό όλων είναι στο επόμενο παιγνίδι με τον Αστέρα και πως υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών στους Προβίδα και Μάγγο.

Ο Μπελά ευχαρίστησε τους συμπαίκτες του και τόνισε πως θεωρεί ότι είναι βασικό η ομάδα να μπορεί να κερδίζει τα παιγνίδια και όταν δε παίζει καλά.