Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

Νίκη – λύτρωση

e30filo.jpgΤα κατάφερε τελικά η ομάδα μας και με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και παρέμεινε μαζί με τον Αστέρα στη κορυφή της βαθμολογίας.

ΔΕΙΤΕ ΣΤΑ ΠΟΛΥΜΕΣΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΑΣ

Σήμερα θα ήταν πραγματικά άδικο η ομάδα μας να χάσει βαθμούς αφού σε όλο το παιγνίδι είχε τον απόλυτο έλεγχο.
Από την αρχή του αγώνα μπήκε αποφασισμένα και επέβαλε τον ρυθμό που επιθυμούσε. Με παίκτες πολύ καλά στημένους στον αγωνιστικό χώρο, πίεση και συνεχή κίνηση κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Με το ξεκίνημα του παιγνιδιού οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη και όλα έδειχναν πως το γκολ ήταν απλά ζήτημα χρόνου.
Δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του τερματοφύλακα των Τρικάλων, από ισάριθμα σουτ του Κρόνχαρντ και Βιλανάκη (με φάουλ) και τελικά ο Τζάνης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με κοντινό σουτ, ύστερα από φάουλ του Βιλανάκη και σύγχυση στην περιοχή των Τρικάλων.
Το γκολ αυτό έδωσε την βεβαιότητα σε όλους μας ότι μας περιμένει ένα εύκολο απόγευμα…
Και η συνέχεια του ημιχρόνου κάτι τέτοιο έδειχνε αφού η ομάδα μας συνέχιζε να πιέζει, τα Τρίκαλα δε μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα, οι ευκαιρίες γίνονταν μόνο από τον ΠΑΣ που όμως δεν μπορούσε να σημειώσει άλλο τέρμα..

Το ημίχρονο τελείωσε με 1-0 και η ομάδα μας έκανε μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί άρχισαν σταδιακά να πέφτουν αλλά παρόλα αυτά οι όποιες ευκαιρίες έγιναν, είχαν όλες τους ως πρωταγωνιστή τον ΠΑΣ. Η ομάδα των Τρικάλων δε έδειχνε σε κανένα σημείο ότι είναι ικανή να δημιουργήσει κάτι καλό.
Ένα τρίτο δοκάρι πάλι με τον Κρόνχαρντ, ήρθε να προστεθεί στις σημερινές άτυχες στιγμές της ομάδος μας, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Βιλανάκης πέτυχε γκολ που όμως ακυρώθηκε από τον διαιτητή (οφσάιντ).

Μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και όλα φαίνονταν πως θα τελείωναν ομαλά και όταν μάλιστα αποβλήθηκε και ο Καπετανόπουλος των Τρικάλων, οι πάντες ηρέμησαν.

Η μπάλα όμως έκανε το δικό της παιγνίδι και στο τελευταίο 10λεπτο τα πράγματα «στράβωσαν» για τα καλά.
Λίγο μετά το 80΄ από ένα λάθος μας ο Δεμιρτσόγλι των Τρικάλων έφυγε μόνος του, την σέντρα που έκανε την εκμεταλλεύτηκε ο Γιώτας και με κεφαλιά ισοφάρισε τον αγώνα.

Κανένας μας δε μπορούσε να φανταστεί μια τέτοια εξέλιξη …
Ευτυχώς όμως η αντίδραση όλων ήταν αποτελεσματική.
Στον αγώνα πέρασε ο Καούνος, οι παίκτες μας δεν απογοητεύτηκαν αλλά αντιθέτως παθιάστηκαν και η κερκίδα «ξύπνησε».
Όπως ήταν αναμενόμενο, τα Τρίκαλα «κλείστηκαν» πιο πολύ και η ομάδα μας πίεζε για το πολυπόθητο γκολ.
Αρχικά ο Καούνος έχασε μια καλή ευκαιρία, λίγο αργότερα πέτυχε ένα γκολ που ακυρώθηκε (δικαίως) ως οφσάιντ και στις καθυστερήσεις του αγώνα συνέβαλε στην λύτρωση όλων μας.
 Έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή των Τρικάλων και όταν προσπαθεί να σουτάρει, παρεμβαίνει και ένας αμυντικός (ο Καλόγηρος) και μπαίνει το γκολ που χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα μας. Το τι επακολούθησε είναι αδύνατο να περιγράφει….

ΠΑΣ Γιάννινα: Τόλιος, Ντάσιος, Μιχαλόπουλος (46΄ Καντιμοίρης), Κούσας, Τσιγιάννης, Αντώνιου, Μπελά (71΄ Γκουζιώτης), Βιλανάκης (82΄ Καούνος), Μιχαήλ, Κρόνχαρντ, Τζάνης.

Στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε ο προπονητής των Τρικάλων κ. Τσαλουχίδης δήλωσε: «Σήμερα έγινε ένας πολύ ωραίος αγώνας με την ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ να χάνει αρκετές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο μέρος να καθαρίσει τον αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μου ισοφάρισε και πιστέψαμε ότι μπορούσαμε να πάρουμε την ισοπαλία, αλλά δεχτήκαμε το γκολ στο τέλος. Η νίκη του ΠΑΣ είναι δίκαιη και εύχομαι στον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ να ανέβει και να μείνει για πάντα στην Α΄ Εθνική γιατί το αξίζει».

Ο προπονητής μας κ. Λαδιάς είπε: «Θέλω να αναφερθώ στους δημοσιογράφους που εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων δεν ενημέρωσαν σωστά τον κόσμο για τις αναγκαστικές απουσίες που είχαμε για το σημερινό αγώνα. Μας έλειπαν επτά παίκτες από την βασική ενδεκάδα του καλοκαιριού. Ο Καούνος συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της ομάδας με δική μου ευθύνη παρά την απαγόρευση του «ιατρικού τιμ». Σήμερα τα παιδιά απέδειξαν ότι ήθελαν πολύ την νίκη και την πήραν γιατί πίστευαν σε αυτή. Το έχω ξαναπεί ότι θα έρθουν και άσχημα αποτελέσματα. Σήμερα κερδίσαμε αλλά μπορεί να ερχόμασταν και ισοπαλία, αυτό δεν σημαίνει τίποτε για την ομάδα. Εμείς που έχουμε παίξει ποδόσφαιρο θέλουμε όλους κοντά μας στα δύσκολα και όχι στα εύκολα. Ευχαριστώ και πάλι τα παιδιά που βρήκαν το κουράγιο και το θάρρος και πίστεψαν στη νίκη στα τελευταία λεπτά. Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω με τις εσωτερικές αλλαγές που έκανα, προωθώντας τον Μιχαήλ και τον Κούσα στην επίθεση, καταφέραμε να πάρουμε την νίκη στο τέλος, όπως είχαμε κάνει και πέρσι που ήμουν πάλι στην ομάδα. Εύχομαι στον Γιώτη και στην ομάδα των Τρικάλων να επιτύχουν τους στόχους τους»

Ο Ζαφείρης, τερματοφύλακας των Τρικάλων τόνισε πως μπήκαν φοβισμένα στον αγωνιστικό χώρο, αντιμετώπισαν έναν καταιγιστικό (στο πρώτο μέρος) ΠΑΣ, στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιγνίδι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν αλλά δέχτηκαν το γκολ στο τέλος και έχασαν το παιγνίδι.

Ο Γιώργος Ντάσιος στάθηκε στις πολλές ευκαιρίες που είχαμε, είπε πως στο γήπεδο σήμερα υπήρχε μόνο μια ομάδα, πως οι παίκτες μας όλους τους αγώνες τους αντιμετωπίζουν με προσοχή σαν ντέρμπυ και ευχαρίστησε τον κόσμο μας.