Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

ΠΑΣ-Καλλονή 0-0. ΜΑΝΤΑΛΩΣε…. την ισοπαλία

omada2

Λευκή ισοπαλία παραχώρησε η αγαπημένη μας ομάδα σήμερα στους Ζωσιμάδες, στην ομάδα της Καλλονής και στον κ. Μάνταλο. Ο κόραξ σήμερα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να μην κερδίσει η ομάδα μας, με ανάποδα σφυρίγματα, δόλια και εσκεμμένα. Απέβαλε τον Λίλα, ενώ σε δύο πανομοιότυπες φάσεις δεν τιμώρησε πειθαρχικά αντίστοιχα τους παίκτες της Καλλονής. Στα ίδια πλαίσια και οι 2 βοηθοί του.  Θα μπορούσαμε πάντως να πάρουμε την νίκη στο τέλος του αγώνα, αλλά το σουτ του Ντάσιου σταμάτησε στο δεξιό δοκάρι της Καλλονής.

Ο προπονητής της ομάδα μας επέλεξε να παρατάξει την παρακάτω ενδεκάδα:

Βελλίδης, τερματοφύλακας  Μπέριος, Τζημόπουλος στο κέντρο της άμυνας,   Στρούνα, Μιχαήλ, , στα άκρα της άμυνας Χαρίσης, Λίλα,  Τσουκαλάς, στον άξονα,  Ακόστα, Τσάβες,  στα πλάγια , Ίλιτς στην επίθεση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Τσάβες να χάνει την μεγάλη ευκαιρία μόνος του από το ύψος του πέναλτυ μόλις στο δεύτερο λεπτό. Η ομάδα της Καλλονής με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, παίζοντας αντιποδόσφαιρο απλά προσπαθούσε να μην δεχτεί γκολ, χωρίς καν να προσπαθεί να προβεί σε αντεπιθέσεις.

korner

Η πίεση της ομάδας μας ήταν ασφυκτική, κερδίσαμε κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Ο Λίλα  κάνοντας το πρώτο του φάουλ στο 21΄λεπτό.σε παίκτη της Καλλονής, ο οποίος  έκανε τον πεθαμένο και μόλις είδε τον διαιτητή να δείχνει την κίτρινη κάρτα, ζωντάνεψε με την μία. Ο Μάνταλος έδειξε τις προθέσεις του και τον τρόπο που ήθελε να σφυρίξει τον αγώνα. Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν όταν μπήκαν οι άνθρωποι της Καλλονής να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες σε θέατρο του Μανούσου….  Ο παίκτης σηκώθηκε και συνέχισε κανονικά τον αγώνα. Στα αξιοσημείωτα βέβαια ήταν ότι σφύριξε δύο φάουλ σε χέρια των αντιπάλων αλλά δεν έδειξε την κίτρινη κάρτα. Ο Μιχαήλ έχασε και αυτός μεγάλη ευκαιρία, όταν βγήκε μόνος του από τα αριστερά, αλλά η σέντρα σουτ που επέλεξε δεν βρήκε συμπαίκτη. Θα μπορούσε πάντως να τελειώσει μόνος του την φάση…

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Βελλίδη να είναι θεατής του αγώνα, αφού δεν χρειάστηκε να ακουμπήσει την μπάλα, σε επίθεση της Καλλονής.

illits

Ο Ίλιτς στην ανάπαυλα, δέχτηκε τις περιποιήσεις του κ. φυσικοθεραπευτή μας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Καλλονής να ακολουθεί ακριβώς την ίδια τακτική. Στο ίδιο πνεύμα και ο Μάνταλος. Στο 50΄λεπτό ο Μάνταλος αποβάλλει τον Λίλα με 2η κίτρινη κάρτα, σε χέρι, το οποίο δεν ήταν καν τεντωμένο και με κίνηση προς την μπάλα. Μάλιστα η μπάλα βρήκε προς τον ώμο του ποδοσφαιριστή…..

manias

Η κίνηση του κ. Πετράκη ήταν ο Μανιάς στη θέση του Ίλιτς στο 54΄λεπτό. Η ομάδα μας, αναγκαστικά έδωσε χώρο στον αντίπαλο, παρόλα αυτά όμως η ομάδα της Καλλονής δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. 2 φορές που χρειάστηκε ο Βελλίδης έκανε τις αποκρούσεις.

Ο Μάνταλος συνέχιζε να είναι πιο εκνευριστικός… Ανάποδα φάουλ, ανάποδα πλάγια (και οι 2 βοηθοί περίμεναν να τους υποδείξει αυτός τα πλάγια…

Θα περίμενε κανείς ότι οι παίκτες μας θα έκαναν καθυστερήσεις για να περάσει η ώρα….. Το αντίθετο συνέβη όμως…. Οι παίκτες της Καλλονής συχνά πυκνά έπεφταν κάτω , κάνοντας τους πεθαμένους.

Τσάβες και Στρούνα έχασαν καλές ευκαιρίες σε επελάσεις τους. Ο κ. Πετράκης έκανε και την δεύτερη αλλαγή, βάζοντας τον Ντάσιο στη θέση του Ακόστα, θέλοντας να τονώσει την δεξιά πτέρυγα της ομάδας μας. Θα ήταν η τέλεια δικαίωση για την επιλογή του μάλιστα στο 91΄ όταν το δυνατό με εξωτερικό φάλτσο του Ντάσιου βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η τρίτη αλλαγή της ομάδας μας ήταν ο Γιάκος στη θέση του Τσουκαλά….

Ο κ. Μάνταλος ακόμη και στις καθυστερήσεις το πάλεψε… δίνοντας ανάποδα φάουλ που προσφερόταν για γεμίσματα….. Το τελευταίο σφύριγμα του βρήκε τις ομάδες ισόπαλες και τον κόσμο όρθιο στις κερκίδες να τον αποδοκιμάζει… Πολύ αρνητική διαιτησία, που σίγουρα από τους περισσότερους χαρακτηρίζεται σαν απόλυτα κατευθυνόμενη….

Η Ομάδα της Καλλονής, μία από τις χειρότερες που έχει περάσει τα τελευταία χρόνια. Αν δεν είχε την απόλυτη προστασία, η ήττα θα ήταν δεδομένη.

ΠΑΣλοιμωτά και άλλα…

>>15 φίλαθλοι της Καλλονής που ήρθαν με το τσάρτερ  της ομάδας τοποθετήθηκαν στην άκρη της θύρας 6.

>>Τα πανό τους στο πέταλο….

>>Πέρασαν απαρατήρητοι και δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα….

>>Όλο το γήπεδο χειροκρότησε τον Λίλα κατά την αποβολή του….

>>Όλοι εκτός από έναν…. Απίστευτο γέλιο, γιατί όταν κατάλαβε ότι ήταν ο μοναδικός που τον αποδοκίμασε, είπε το αμίμητο… <<τι τον χειροκροτάτε ρε>>.

>>Βέβαια τα παιδάκια του πληκτρολογίου με τα ψεύτικα προφίλ και τις ρατσιστικές τους διαθέσεις δεν υπήρχαν στο γήπεδο. Δεν θα μπορούσαν βέβαια να υπάρχουν….

>>Πολλοί είχαν τσιμπήσει βέβαια, αλλά και αυτοί μάλλον είναι λίγοι για την διαχείριση καταστάσεων…. Δεν λέμε ονόματα, αλλά ακόμα γελάμε στον σύνδεσμο με τις φοβίες τους και τα έκτακτα μέτρα που ζήταγαν….

pappas

>>Από την Αυστραλία ήρθε ο παλιός ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ κ. Παππάς και με την ευκαιρία, συνοδευόμενος από τους 3 γιους του είδε τον αγώνα. Είχε περάσει από τους Blue Vayeros και είχαμε μια πολύ καλή κουβέντα. Μάλιστα είναι στην ίδια πόλη και στην ίδια γειτονιά με τον Τζούμπα και είναι και οι δύο προπονητές σε ομάδες…. Ο κ. Παππάς φόρεσε την φανέλα της ομάδας μας στις αρχές της δεκαετίας του 80….

>>Μάνταλος τον είδαμε μια φορά να μας διαιτητεύει πέρσι στον αγώνα στην Βέροια…. Μάλιστα κάποιος είχε τις πληροφορίες του και πόνταρε 150.000 € στον άσσο και δεν του έκατσε….

>>Ο αγώνας μάλιστα είχε χαρακτηριστεί σαν <<αποτυχία χαλιναγώγησης>>….

>>Περιμένουμε εναγωνίως να δούμε αν και φέτος παίχτηκαν μεγάλα ποσά….

>>Όπως περιμένουμε με αγωνία να είναι και ο μοναδικός αγώνας που θα δούμε τον Μάνταλο να σφυρίζει την ομάδα μας…..

Το ρεπορτάζ του αγώνα από τον super-fm:

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης: Μπέριος, Ακόστα (78′ Ντάσιος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Χαρίσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς (54′ Μανιάς), Στρούνα, Τσάβες, Λίλα.

Στον πάγκο είναι οι: Σωτηρίου, Ντάσιος, Γιάκος, Μανιάς, Σαπαλίδης, Ηλιάδης, Ναδάλες

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Μπαρέρα (60′ Στεφάνοβιτς), Κεϊτά, Γιορέντε (80′ Κύπρου), Ναβάρο (75′ Πιπίνης), Λεοζίνιο, Χουάνμα.

Στον πάγκο είναι οι: Άλιξιτς, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Στεφάνοβιτς, Κύπρου, Κριπιντίρης, Χωριανόπουλος

Το φιλμ του αγώνα

-Ο ΠΑΣ θα παραταχθεί και πάλι με 4-1-4-1. Βελλίδης κάτω από τα δοκάρια, Στρούνα δεξιά στην άμυνα, Μιχαήλ αριστερά, Τζημόπουλος και Μπέριος στο κέντρο της άμυνας. Κόφτης ο Λίλα και τετράδα μπροστά του οι Τσάβες αριστερά, Ακόστα δεξιά, Τσουκαλάς και Χαρίσης στον άξονα και στην επίθεση θα είναι ο Ίλιτς.

-Με 3-5-1-1 η Καλλονή.

2′ Σέντρα του Χαρίση από αριστερά, ο Ακόστα με το κεφάλι στο 2ο δοκάρι έστρωσε την μπάλα στον Τσάβες, που δεν σούταρε με δύναμη στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Χογκο έδιωξε σε κόρνερ.

3′ Ο Κεϊτά λίγο μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

20′ Σέντρα του Στρούνα, κεφαλιά του Ακόστα, μπλόκαρε με θεαματικό τρόπο ο Χογκ.

21′ Κίτρινη στον Λίλα.

26′ Καλή έμπνευση του Τσάβες με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

-Μοιρασμένο ματς στο α’ ημίχρονο, με μέτριο θέαμα και ελάχιστες καλές στιγμές στο ματς. Ο ΠΑΣ Γιάννινα παίζει αρκετά επιφυλακτικά ως τώρα στο ματς, δίνοντας χώρους στην Καλλονή. Πάντως καμία ομάδα δεν καταφέρνει να δημιουργήσει ρήγματα στις αντίπαλες άμυνες. Αρκετά κερδισμένα κόρνερ για τον ΠΑΣ, όλα όμως κακοχτυπημένα.

50′ Ο Μάνταλος έκρινε σκόπιμο χέρι του Λίλα και του έδειξε 2η κίτρινη. Ο ΠΑΣ με 10 παίκτες νωρίς-νωρίς στο ματς!

61′ Μακρινό σουτ του Μανούσου, ο Βελλίδης έπεσε στη δεξιά του πλευρά και με ωραία απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

82′ Ο Στεφάνοβιτς βγήκε μόνος με τον Βελλίδη, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ άπλωσε ενστικτωδώς το πόδι του και έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

91′ Ο Ντάσιος βρέθηκε μόνος στην περιοχή της Καλλονής, όταν επικράτησε σύγχυση, το διαγώνιο σουτ που έκανε βρήκε στη ρίζα της δεξιάς δοκου του Χογκ.

93′ Φάουλ του Λεοζίνιο, κεφαλιά του Αναστασιάδη, ο Βελλίδης έπεσε σωτήρια στη δεξιά του γωνία και έσωσε την εστία του.

Μικρά-Μικρά

-Στο γήπεδο βρίσκεται ο Υπουργός Πολιτισμού, Κώστας Τασούλας.

Δηλώσεις προπονητών:

«Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον δεν χάνεις», είπε μεταξύ άλλων ο κ. Πετράκης στις δηλώσεις του στη συνέντευξη τύπου μετά το ισόπαλο 0-0 με την Καλλονή. Ο τεχνικός των «κυανόλευκων» έμεινε ικανοποιημένος από το ότι η ομάδα του δεν δέχτηκε για δεύτερο παιχνίδι κάποιο γκολ, τόνισε ότι θα μπορούσε ο ΠΑΣ να κερδίσει, αν ευστοχούσε ο Ντάσιος στη φάση του δοκαριού και ζήτησε χαμηλούς τόνους για τον Χαρίση, που σήμερα έκανε μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση.

Από την πλευρά του, στις δικές του δηλώσεις του ο κ. Ματζουράκης σημείωσε ότι η Καλλονή δεν ήταν καλή σήμερα στις ενέργειές της στα τελευταία 30 μέτρα του γηπέδου και δεν είχε καθαρή σκέψη να πάρει το ματς, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε και να το χάσει. Αναλυτικά:

«Ήταν αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο, χωρίς πολλές ευκαιρίες. Στο β’ μέρος είχαμε την αριθμητική υπεροχή, αλλά δεν είχαμε την καθαρή πάσα στα τελευταία 30 μέτρα του γηπέδου ούτε την καθαρή σκέψη να φτάσουμε στη νίκη. Θα μπορούσαμε να χάσουμε κιόλας το ματς μετά το χοντρό λάθος του Κεϊτά στην άμυνα. Εμείς είχαμε 2-3 καλές ευκαιρίες με τον Στεφάνοβιτς. Καλή συνέχεια στον συνάδελφο και φίλο, Γιάννη Πετράκη».

Για το ρίσκο που δεν πήρε η ομάδα του μετά την αποβολή: «Είχαμε μια ομάδα που έπαιζε στα τελευταία 30 μέτρα, ήμασταν συνέχεια κάτω από το κέντρο, τι εννοείτε; Στο προηγούμενο ματς που μείναμε με 10 παίκτες, κάναμε επιθετικές αλλαγές και πήραμε το ματς. Συμφωνώ εν μέρει μαζί σας, στο ότι δεν είχαμε σήμερα τις τελικές πάσες και την καθαρή σκέψη».

Πετράκης

«Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα στο ρόστερ και στην οργάνωση παιχνιδιού. Δεν είναι τυχαία η βαθμολογική συγκομιδή της Καλλονής. Είχαμε τον έλεγχο στο α’ μέρος, δημιουργήσαμε  2 ευκαιρίες και είχαμε και κάποιες άλλες προϋποθέσεις που δεν τις μεταφράσαμε σε γκολ. Η Καλλονή ουσιαστικά δεν μας απείλησε.

Η αποβολή του Λίλα χάλασε τους συσχετισμούς στην επανάληψη. Με δεδομένο αυτό, διαχειριστήκαμε καλά το ματς, η Καλλονή είχε μόνο 2 φάσεις και την καλή ευκαιρία στο παιχνίδι την είχαμε εμείς με το δοκάρι του Ντάσιο στο 90′. Είμαι της άποψης ότι, όταν δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον δεν χάνεις ένα ματς. Έμεινα ευχαριστημένος από τα παιδιά. Το μυαλό μας τώρα στρέφεται στο κύπελλο με τον ΠΑΟΚ».

Για τη συγκομιδή 4 βαθμών μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος: «Για μενα είναι σημαντικό ότι για δεύτερο ματς δεν δεχόμαστε γκολ και είμαι ικανοποιημένος. Δεχόμασταν γκολ σε κάθε ματς στην αρχή του πρωταθλήματος όπως θα θυμάστε. Είναι σημαντικό που συνέβη αυτό για δεύτερο σερί παιχνίδι, με καλή οργάνωση και χωρίς προϋποθέσεις για γκολ από τον αντίπαλο. Με βάση, μάλιστα, την εξέλιξη του αγώνα, θα μπορούσαμε να πάρουμε σήμερα και τη νίκη».

Για την πρώτη παρουσία του Χαρίση ως βασικός σε αγώνα πρωταθλήματος και τη βράβευσή του ως MVP του παιχνιδιού: «Να διατηρηθούν χαμηλοί τόνοι για τον Χαρίση. Για εμένα δεν σημαίνει τίποτα ότι έπαιξε καλά. Αυτό είναι αποτέλεσμα της δουλειάς του και της ικανότητάς του, γι’ αυτό και έπαιξε. Αλλά μην ξεχνάμε ότι ήταν μόνο το πρώτο ματς. Να είμαστε μετρημένοι κι εμείς κι εσείς οι δημοσιογράφοι. Ξέρετε πως είναι τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις».