Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

ΠΑΣ-πανιώνιος 1-3. Ακόμη μια πικρή ήττα από τον αιώνιο!

P1020105

Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ηττήθηκε σήμερα με 1-3, μέσα στους Ζωσιμάδες από την ομάδα του Πανιωνίου.Δυστυχώς διατηρήθηκε η κακή παράδοση για μια ακόμη χρονιά, και φαίνεται ότι η ομάδα της νέας Σμύρνης συνεχίζει να είναι ο κακός μας δαίμονας στο γήπεδό μας, από το μπαράζ της Λάρισας και μετά.

Είναι από τις στιγμές που η έκφραση και πολύ περισσσότερο, να γραφτεί κάτι είναι πολύ δύσκολο, και ακόμη περισσότερο όταν αυτό πρέπει να γίνει από οπαδούς. Ο σημερινός αγώνας έρχεται να προστεθεί σε μια σειρά αγώνων με τον Πανιώνιο, που όλα μπορούν να συμβούν για να μην τον κερδίσουμε…

Έτσι και σήμερα κάποιοι πάικτες από την ομάδα μας δεν είχαν την απαιτούμενη φρεσκάδα, δεν τους πήγε ο αγώνας, που σε συνάρτηση με άλλους παράγοντες (διαιτησία, κακός αγωνιστικός χώρος αθλητική ατυχία), έφεραν την ήττα.

P1020106

Ο ΠΑΣ χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλός, προσπάθησε να πετύχει πρώτος γκολ και απείλησε περισσότερο με τα στημένα που κέρδισε. Ο Πανιώνιος χωρίς να έχει χάσει την παραμικρή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, με πέναλτυ, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ αντέδρασε στο δεύτερο, ισοφάρισε με έξοχο γκολ του Τσουκαλά, έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά δέχτηκε δύο απρόσμενα γκολ, που ουσιαστικά ήταν και οι μόνες ευκαιρίες του αντιπάλου.

Όταν μια ομάδα από την μια μεριά πετυχαίνει 3 στα 3, έχει στο πλευρό της σύμμαχο τον διαιτητή και τους βοηθούς και από την άλλη μεριά η ομάδα μας δεν αποδίδει στα μέγιστο βαθμό, τότε η ήττα είναι δύσκολο να αποφευχθεί.

Για τον κ. Κουκουλάκη, ότι και να πεις είναι λίγο, αλλά ήταν αναμενόμενη η διαιτησία του, καθώς όλοι μας γνωρίζαμε ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά, για να μην κερδίσουμε. Δυστυχώς σήμερα του κάναμε το χατήρι, χάσαμε και πέτυχε τον στόχο του.

Οι φάσεις από το site του κ. Γυφτόπουλου .gianninasports.blogspot.gr

ΤΑ ΓΚΟΛ

45’: Ο Πανιώνιος έκανε το 0-1 με εκτέλεση πέναλτι του Μπουμάλ. Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε όταν σε σέντα του Ιμπαγάσα, η κεφαλιά του Μπουμάλ  βρήκε τον αγκώνα του Μιχαήλ με συνέπεια ο Κουκουλάκης να δείξει την άσπρη βούλα.

55’: Σέντρα από αριστερά του Ακόστα, το σουτ του Τσουκαλά μέσα από τη μεγάλη περιοχή καρφώθηκε στα δίχτυα του Πανιώνιου, κάνοντας το σκορ 1-1.

71’: Το δεύτερο γκολ για τον Πανιώνιο όταν εκτέλεσε φάουλ ο Ιμπαγάσα και ο Οικονόμου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ.

74’: Τρίτο γκολ για τον ΠΑΣ με τον Χατζηισαία. Ο Μπουμάλ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Χατζηισαίας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το σκορ 1-3.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΩΝ ΦΑΣΕΩΝ

4’: Χλιαρό σουτ του Κολοβού από αριστερά μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης.

18’: Φάουλ Ιμπαγάσα κεφαλιά του Κόρμπου μέσα από την περιοχή έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

21’: Μακρινό σουτ του Μητρόπουλου έφυγε άουτ.

25’: Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο όταν ο Ιμπαγάσα σε χτύπημα κόρνερ έδωσε τη μπάλα στον αμαρκάριστο Κολοβό, αυτός έκανε το σουτ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία, βρήκε το σώμα του Κόρμπου και έφυγε άουτ.

29’: Ο Ίλιτς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, έκανε άστοχη έξοδο ο Παπαδόπουλος αλλά η κεφαλιά του Μανιά έφυγε πάνω από την εστία του Πανιώνιου.

32’: Ο Τσάβεζ αφού απελευθερώθηκε από δύο αντιπάλους του με καλή προσποίηση, έκανε το σουτ που έφυγε άουτ.

40’: Σε εκτέλεση φάουλ του Ίλιτς, κεφαλιά του Μπέριου απέκρουσε στη γωνία ο Παπαδόπουλος, η φάση είχε συνέχεια, καθώς η μπάλα έφτασε στον Ακόστα που έκανε συρτό σουτ που έφυγε άουτ.

53’: Φάουλ του Τσάβεζ στο τείχος, νέο σουτ από τον Ακόστα άουτ.

57’: Κίτρινη κάρτα στο Χαρίση για σκληρό φάουλ στον Ιμπαγάσα.

62’: Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά εν κινήσει η κεφαλιά του Μανιά στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

66’: Φάουλ του Τσάβεζ πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

78’: Ο Ίλιτς από καλή θέση και μέσα από την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

87’: Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Κουκουλάκης του συνδέσμου Ηρακλείου. Βοηθοί του οι Χρήστος Μπαλτάς (Αχαίας), Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής). Τέταρτος διαιτητής ο Ανδρέας Παππάς (Αθηνών) και παρατηρητής ο Ιωάννης Τσαχειλίδης (Πειραιά).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Ακόστα, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς (83’ Σαπαλίδης), Μπέριος, Τσάβεζ, Χαρίσης (81’ Γιάκος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Τασούλης , Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Γιάννου (90’ Μπακασέτας), Κόρμπος, Μητρόπουλος, Μπουμάλ, Ιμπαγάσα (80’ Κέζος), Χατζηισαίας, Κολοβός (73’ Φούντας).

Οι δηλώσεις των προπονητών από το site του κ. Γιαννάκη super-fm

Για ένα παιχνίδι φτωχό σε φάσεις που τελικά κρίθηκε από στημένες μπάλες μίλησε ο Γιάννης Πετράκης στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου. «Δεν ήταν καλύτερος ο Πανιώνιος» από εμάς τόνισε και στάθηκε στην προσπάθεια των παικτών του να γυρίσουν το ματς, η οποία όμως δεν καρποφόρησε.

Πιο αναλυτικά:

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Θέλαμε πολύ το νικηφόρο αποτέλεσμα που θα μας βοηθούσε να μείνουμε ψηλά στη βαθμολογία. Αντιμετωπίσαμε μια καλά οργανωμένη ομάδα, αλλά δεν μας βοηθούσε σήμερα και το γήπεδο σε κάποιες προϋποθέσεις που είχαμε να γίνουμε επικίνδυνοι. Το παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες και στις στιγμές και κρίθηκε από στημένες φάσεις, στις οποίες δεν είχαμε 100% συγκέντρωση, συν την ικανότητα των παικτών του Πανιωνίου.

Σήμερα ούτε ο Πανιώνιος έκανε ευκαιρίες, ούτε εμείς. Εκεί που φαινόταν μετά την ισοφάριση ότι τα πράγματα είναι καλά για μας, φάγαμε το 1-2, ήρθε και το 1-3 και μετά έγινε δύσκολη η προσπάθειά μας.

Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παικτών σ’ αυτές τις δύσκολες συνθήκες».

Για τα μπλακ-άουτ του ΠΑΣ μέσα στη χρονιά σε ματς όπως με Λεβαδειακό, Χανιά και Πανιώνιο και αν υπάρχει κάποια εξήγηση: «Το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο. Χάσαμε το παιχνίδι, χωρίς ο Πανιώνιος να είναι καλύτερος από εμάς. Το χάσαμε από στημένες φάσεις. Προσωπικά δεν θυμάμαι προϋποθέσεις ευκαιριών για τον Πανιώνιο.  Ούτε εμείς είχαμε ευκαιρία, αλλά τουλάχιστον είχαμε τις προϋποθέσεις. Οι απρόβλεπτοι παράγοντες παίζουν ρόλο στο ποδόσφαιρο. Είναι στιγμές, είναι τύχη, θέλει το χρόνο του το πράγμα. Ήταν στοίχημα για μας να συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο των επιτυχιών. Θα θέλαμε τη σημερινή νίκη, γιατί ήταν σπουδαίο για μας. Η ήττα όμως, δεν αλλοιώνει την πολύ σπουδαία προσπάθεια όλης της χρονιάς. Συνεχίζουμε για το επόμενο ματς με την Καλλονή».

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΣ έδειχνε πιο φρέσκος στα συνεχόμενα μας απ’ ότι σήμερα που είχε χρόνο να ξεκουραστεί: «Δεν θα συμφωνήσω, η ενέργεια μας στο β’ ημίχρονο ήταν καλή, αν δεν έμπαιναν γκολ από στημένα, θα ήμασταν καλά, κάναμε σημαντική προσπάθεια».

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης προσπάθησε να κρατήσει χαμηλούς τόνους, μετά τη μεγάλη νίκη της ομάδας του μέσα στα Γιάννινα με 1-3. Αναφέρθηκε σε νίκη που δίνει ανάσα, αλλά δεν λύνει ακόμα το πρόβλημα, ενώ σχολίασε ότι η μάχη της παραμονής θα κριθεί στο νήμα.

«Μια σημαντική και δίκαιη νίκη για μας σ’ ένα κακό γήπεδο που δεν μπορούσε να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Έπρεπε από την πλευρά μας να υπάρχει αγωνιστικότητα, οργάνωση και αποφυγή λαθών για να πάρουμε αποτέλεσμα. Εκμεταλλευτήκαμε σήμερα τις στημένες φάσεις που ήταν το αδύνατο σημείο μας μέχρι τώρα. Μάλιστα πετύχαμε και γκολ από στημένες φάσεις και όταν πετυχαίνεις θα πάρεις αποτέλεσμα.

Δεν κινδυνεύσαμε πολύ από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος προερχόταν από καλά αποτελέσματα και είπα στα παιδιά ότι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να εκμεταλλευτούμε μια πιθανή χαλαρότητα του αντιπάλου. Χάσαμε βαθμούς σε κάποια ματς που θα μπορούσαμε να τα είχαμε κερδίσει, αλλά έστω και τώρα είναι καλό που πήραμε αποτέλεσμα και καλύψαμε την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας.

Οι τρεις βαθμοί μας δίνουν ανάσα, αλλά δεν μας λύνουν το πρόβλημα. Πρέπει να συνεχίσουμε να είμαστε ταπεινοί, να δουλεύουμε και θα έρθουν τα αποτελέσματα.

Καλή συνέχεια στον ΠΑΣ Γιάννινα που έχει έναν καλό προπονητή, όπως είναι ο κ. Πετράκης».

Για το αν θεωρεί ότι η μάχη της παραμονής θα πάει μέχρι τέλους ή μπορεί να σωθεί νωρίτερα ο Πανιώνιος: «Για μας δεν είναι εύκολα, ξέρουμε τις δυσκολίες, θα πάει ως το τέλος η μάχη. Πρέπει να είμαστε όλοι ‘ένα’ μέσα στην ομάδα, να δουλεύουμε ενωμένοι. Αν δεν είναι ο ένας κοντά στον άλλον δεν θα πετύχουμε πολλά, αλλά όλοι μαζί, παίκτες, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση, θα τα καταφέρουμε, γιατί έχουμε καλή ομάδα. Πιστεύω ότι αδικούμαστε από τη βαθμολογική θέση, γιατί η ποιότητά μας είναι για παραπάνω».