Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

Καλλονή-ΠΑΣ 1-0.Απόλυτος εξευτελισμός του ποδοσφαίρου από Καλλονή και Καλογερόπουλο!

Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ έχασε στην Μυτιλήνη με 1-0, αλλά σίγουρα αυτό που έχασε περισσότερο είναι το ελληνικό ποδόσφαιρο, με αυτά που έγιναν σήμερα στον αγώνα. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά φάνηκε ότι η ομάδα μας είναι εμπόδιο στο κατεστημένο τους.

Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, μπήκε νωθρά στον αγώνα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να δημιουργήσει επιθετικά. Μόλις στο 3΄ λεπτό ο Πετρόπουλος πατώντας με τα δύο χέρια στην πλάτη του Τζημόπουλου παίρνει την κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας.

Η ψυχρολουσία του γκολ στα πρώτα λεπτά ήταν αεμφανής, αλλά ο ΠΑΣ γρήγορα αντιδρά και προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, με την ομάδα της Καλλονής να κλείνεται στο μισό του γηπέδου. Ο Τσάβες από τα δεξιά, δημιουργεί πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά οι ευκαιρίες που δημιουργούνται περνούν ανεκμετάλλευτες. Ο Ίλλιτς, ο Μανιάς σε 3 περιπτώσεις (η μία σουτ στο δοκάρι), ο Ακόστα και ο Μπέριος χάνουν μοναδικές ευκαιρίες.

Το ημίχρονο κλείνει με 1-0 για την ομάδα της Καλλονής, που ουσιαστικά ευτύχησε να πετύχει ένα αντικανονικό γκολ, στην μοναδική ευκαιρία, ενώ από την άλλη η αγαπημένη μας ομάδα να έχοντας την καθολική υπεροχή, δεν μπόρεσε να ευκμεταλλευτεί τις μεγάλες ευκαιρίες που είχε και να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, μπήκε δυνατά στον αγώνα και έκλεισε την αντίπαλη ομάδα στην περιοχή της. Η Καλλονή με την απόλυτη βοήθεια του προκλητικού διαιτητή κ. Καλογερόπουλου, προσπαθούσε να καταστρέψει τον αγώνα με μικροεντάσεις και καθυστερήσεις. Στο 50΄λεπτό ο κ. Καλογερόπουλος, έδωσε επιθετικό φάουλ στον Τσάβες, μέσα στην μικρή περιοχή, χωρίς ο παίκτης μας να έχει κάνει την παραμικρή παράβαση. Αντιθέτως μάλιστα, ο αμυντικός της Καλλονής τον κρατάει και τον τραβάει από την φανέλα.

Η ομάδα μας συνεχίζει να πιέζει και ο διαιτητής δίνει φάουλ στην ομάδα μας και συγκεκριμένα στον Τσουκαλά, χωρίς και πάλι να υπάρχει η παραμικρή επαφή. Οι πάικτες της Καλλονής, κάνουν τους πεθαμένους (δύο είχαν συγκρουστεί μεταξύ τους), με βασική πρόθεση να χαλάσουν τον αγώνα. Αρχίζουν τους ψευτοτσαμπουκάδες και φυσικά ο κ. Καλογερόπουλος ατάραχος. Το παιχνίδι ουσιαστικά ξεκίνησε μετά από 3 λεπτά περίπου. Χαρακτηριστικά ήταν τα σχόλια του σπήκερ, που ουσιαστικά μιλούσε για τις πρωινές εκδηλώσεις του καρναβαλιού και τις σύγκρινε ευθαρσώς με τις ενέργειες των παικτών της Καλλονής.

Ο ΠΑΣ και πάλι προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, και χάνει την ευκαιρία του αγώνα στο 59΄λεπτό. Ο τσάβες κάνειμια σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ίλιτς γυρνάει την μπάλα προς την μικρή περιοχή, όπου ο Ακόστα μόνος του με το τέρμα από τα 3 μέτρα κατορθώνει και πιάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

3 λεπτά αργότερα ο ίλιτς δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα, σε λάθος γύρισμα του Κεϊτά στον τερματοφύλακά του. Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ήταν συνεχώς ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και οι πάικτες της καλλονής έπαιρναν τις ανάσες που χρειαζόταν , μόνο από τα εκνευριστικά σφαλτσοσφυρίγματα του κ. Καλογερόπουλου. Ο καθατός χρόνος του παιχνιδιού ελάχιστος, ενώ όταν χρειάστηκε πετούσαν και δεύτερες μπάλες στον αγωνιστικό χώρο.

Ευτυχώς γαι εμάς η ομάδα μας δεν είναι δομημένη για τέτοιου είδους ποδοσφαίρου που παραπέμπει σε άλλαε παλιακές εποχές. Οι παίκτες μας είναι ποιοτικοί και προσπαθούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλά δυστυχώς σήμερα το αντιποδόσφαιρο είχε την τιμητική του και φυσικά επικράτησε.

Το τραγικότερο όλων, αλλά αναμενόμενο ο διαιτητής της συνάντησης κράτησε μόνο 3 λεπτά καθυστερήσεις, εκ των οποίων ανάθεμα και αν παίχτηκε ένα λεπτό… Σε αυτό το λεπτό πρόλαβε και απέβαλε τον Μπέριο με δύτερη κίτρινη κάρτα, χωρίς κανέναν λόγο και αιτία.
Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα της Καλλονής νικήτρια με 1-0 και το ποδόσφαιρο ηττημένο πανηγυρικά.
Το φιλμ του αγώνα από το sportsioannina

ΚΑΛΛΟΝΗ (Βαγγέλης Βλάχος): Χογκ, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Γιορέντε, Κριπιντίρης, Ρόχας(74′ Μίνγκας), Καλτσάς, Πετρόπουλος (66′ Άλβες) , Μανούσος (85′ Λεοζίνιο), Ντελγκάδο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ίλιτς, Χαρίσης, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Μπέριος, Μανιάς, Τσάβες, Στρούνα (85′ Αυγενικού), Τζημόπουλος, Ακόστα.

ΠΑΓΚΟΣ:

ΚΑΛΛΟΝΗ: Δαύκου, Μίνγκας, Ναβάρο, Λεοζίνιο, Πιπίνης, Χωριανόπουλος, Άλβες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σωτηρίου, Ηλιάδης, Κρητικός, Σαπαλίδης, Σκόνδρας, Αυγενικού, Γιάκος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κεϊτά, Ρόχας, Μπέριος, Τσαμπούρης, Χουάνμα.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπέριος (2η κίτρινη στο 92′)

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

1′ ‘Εναρξη της αναμέτρησης.

2’ Φάουλ του Τσαμπούρη, σε κόρνερ ο Βελλίδης.

3′ ΓΚΟΛ! 1-0 η Καλλονή! Ο Πετρόπουλος μετά από κόρνερ του Γιορέντε, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

6′ Σουτ του Κριπιντίρη άουτ.

16′ Ο Τσάβες βρήκε τον Ίλιτς στην περιοχή, ο Σέρβος όμως δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η ευκαιρία χάθηκε.

17′ Σουτ του Ρόχας άουτ.

18′ Σέντρα του Ίλιτς, κεφαλιά του Τζημόπουλου, μπλόκαρε ο Χογκ.

26′ Ο Τσάβες βρήκε τον Μανιά που βρέθηκε απέναντι από τον Χογκ. Ο τερματοφύλακας απέκρουσε με το σώμα, στη συνέχεια κακό σουτ του Ακόστα.

29′ Σουτ του Μανούσου, άουτ.

30′ Σουτ του Χαρίση, κόντραρε η μπάλα και βγήκε και μπλόκαρε ο Χογκ.

38′ Καλό σουτ του Μανιά μόλις άουτ.

39′ Κόρνερ του Ίλιτς, κεφαλιά του Τζημόπουλου, άουτ.

40′ Σουτ του Καλτσά, απέκρουσε ασθενώς ο Βελλίδης και απομάκρυνε ο Μπέριος.

41′ Σουτ-κεραυνός του Μανιά στο οριζόντιο δοκάρι!

45’+1′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

48′ Σουτ του Μανιά, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Χογκ.

59′ Απίστευτη ευκαιρία του Ακόστα από κεφαλιά πάσα του Ίλιτς. Το βολέ πάνω από τα δοκάρια και ενώ ο Ισπανός ήταν σε θέση βολής.

64′ Κόρνερ του Τσαμπούρη ο Μπέριος απομάκρυνε σε νέο κόρνερ προ του Χουάνμα.

67′ Φάουλ του Τσαμπούρη, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

75′ Σουτ του Χαρίση αρκετά μέτρα άουτ.

76′ Σουτ του Χουάνμα άουτ.

78′ Οριζόντιο δοκάρι για την Καλλονή από κόρνερ του Τσαμπούρη.

82′ Σέντρα σουτ του Τσάβες, απέκρουσε ασθενώς ο Χογκ και απόμάκρυνε ο Γιορέντε.

89′ Φάουλ του Τσάβες άουτ.

90’+5′ Λήξη της αναμέτρησης.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

– Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες.

– Ο Βαγγέλης Βλάχος χαιρέτησε θερμά τον Γιάννη Πετράκη.

– Αποβολές από τους πάγκους του ΠΑΣ Γιάννινα και της Καλλονής μετά από ένταση. Αποβλήθηκε ο Γεωργουλόπουλος του ΠΑΣ με τον Καρτάλη της Καλλονής.

– Συνεχείς διαμαρτυρίες και ένταση των παικτών της Καλλονής που προσπαθούν να κόψουν το ρυθμό του ματς.