Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

απόλλων-ΠΑΣ 4-3! Μπρος βάζαμε, πίσω μπάζαμε!!!

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το ποδόσφαιρο ο ΠΑΣ έχασε 4-3 στην Ριζούπολη από την ομάδα του Απόλλωνα. Η ομάδα μας κάνοντας δώρο τα γκολ που δέχτηκε, δεν μπορούσε να έχει περισσότερες απαιτήσεις για συγκομιδή βαθμών.

Κακό το αποτέλεσμα για την ομάδα μας απόψε στην Ριζούπολη όπου χάσαμε 4-3. Δυστυχώς υπήρξαν αμυντικά λάθη που στοίχησαν 3 γκολ από τα τέσσερα που δέχτηκε η ομάδα μας.

Λάθη που μειώνουν την αξία της ομάδας, αφού επιθετικά είμασταν πολύ καλοί με τρία καλά και όμορφα γκολ. Ναι γίνονται λάθη και αυτά εκμεταλλεύεται ο αντίπαλος μετουσιώνοντάς τα σε γκολ, με νίκες ή ήττες αντίστοιχα, με χαμένο βέβαια αυτόν που κάνει τα περισσότερα. Απόψε όμως μας κακοφαίνεται, γιατί απλά σε τέσσερα λάθη, υπήρξαν κατά μας τρία γκολ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Βούλιτς, 4-3-3): Τσόβιτς – Ντάσιος,
Κύργιας (12′ Μπαρτολίνι), Μπιτζιμίν, Κούρος – Παπάζογλου, Κονέ, Ανιέτε (90′ Μενδρινός) – Μαάτσι, Αλμπάνης, Καστιγέχος (70′ Χουάρες).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης, 3-5-2): Βελλίδης – Μαυροπάνος, Τζημόπουλος (80′ Μπουκουβάλας), Μιχαήλ – Καρανίκας (70′ Μανθάτης),
Νικολιάς, Λίλα, Γιάκος, Ναδάλες – Κόντε, Χαλκιαδάκης (60′ Σολτάνι).

Στο παιχνίδι μπήκε πιο δυνατά ο Απόλλωνας και στα πρώτα είκοσι λεπτά ήταν καλύτερος με 2-3 ευκαιρίες χωρίς παραβίαση της εστίας μας όμως. Από κει και μετά ισορρόπησε το παιχνίδι και παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο, ανοικτό που πρόσφερε θέαμα και γκολ. Τέσσερα γκολ από το 25′ λεπτό μέχρι την λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Στο 26′ λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Απόλλωνα, ο Μπαρτολίνι πήρε κεφαλιά ανάμεσα, στην κυριολεξία, από τέσσερις δικούς μας παίκτες, γράφοντας το 1-0.

Από φάουλ όμως που υποδείχτηκε λαθεμένα από τον πρώτο βοηθό. Δεν κάνει ο αμυντικός μας Μιχαήλ εκεί φάουλ, μάλλον το αντίθετο συνέβη. Δεν στεκόμαστε όμως στο αυτό διαιτητικό λάθος, συμβαίνουν… στο γκολ με κεφαλιά αντιπάλου παίκτη ανάμεσα σε τέσσερις ψηλούς παίκτες μας όμως;;;

Στο 31′ λεπτό ήρθε η ισοφάριση 1-1 με κεφαλιά του Μαυροπάνου σε καλοχτυπημένο φάουλ του Ναδάλες.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και στο 35′ λεπτό έρχεται η ανατροπή με το ωραίο γκολ του Κόντε από σέντρα του Χαλκιαδάκη.

Κι εκεί που είπαμε πως πήραμε το παιχνίδι αφού καταφέραμε να γυρίσουμε παιχνίδι για τρίτη φορά, έρχεται και πάλι η ισοφάριση στο 38′ λεπτό με αυτογκόλ του Τζημόπουλου.

Δεν κατάφερε ο τερματοφύλακάς μας Βελλίδης να διώξει σωστά την μπάλα, στέλνοντάς την πάνω στον Τζημόπουλο και στην συνέχεια στα δίχτυα κάνοντας το 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε καλύτερα του Απόλλωνα, σε αντίθεση με αυτό του 1ου ημιχρόνου. Αισιοδοξία κι ελπίδα για κάτι θετικό από τον αγώνα.

Στο 58′ λεπτό η ευκαιρία του αγώνα, με τον Κόντε σε τετατέτ με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να σουτάρει για σίγουρο γκολ, αδύναμα όμως και τόσο όσο χρειάζονταν ώστε αντίπαλος αμυντικός να προλάβει να μην περάσει η μπάλα την γραμμή του τέρματος.

Στο 73′ λεπτό από μαρκάρισμα του αμυντικού μας Μαυροπάνου, σφυρίζεται ορθώς πέναλτι που στην συνέχεια έγινε γκολ κάνοντας την ανατροπή της ανατροπής στο σκορ 3-2.

Στο 86′ λεπτό και πάλι από λάθος αμυντικού μας (ο Τζημόπουλος γύρισε αδύναμα την μπάλα προς τα πίσω με αποτέλεσμα να την πάρει αντίπαλος παίκτης), γράφοντας το 4-2. Κάπου εκεί έληξαν η αισιοδοξία και οι όποιες ελπίδες…

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα μας κυνήγησε το σκορ μέχρι το τέλος, με κέρδος το γκολ και πάλι με τον Κόντε από σέντρα του Μανθάτη στο 94′ και τελευταίο λεπτό του αγώνα, κάνοντας και το τελικό σκορ του αγώνα 4-3.

Λύπη λοιπόν για το σημερινό αποτέλεσμα, όχι τόσο για την καθεαυτού ήττα, αλλά όσο για το πως αυτή ήρθε. Κάναμε κάποια λάθη, τα εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος, και χωρίς να είναι καλύτερος στην ουσία, κέρδισε το ματς.

Μπράβο στους φιλάθλους μας που ακολούθησαν την ομάδα. Ακούγονταν… περισσότερο μάλιστα από τους Απολλωνάριους!!! Συνεχίζουμε… Επόμενο ματς με τον Παναιτωλικό στο ΖΩΣΙΜΑΔΕΣ την μεθεπόμενη Κυριακή 19 Νοεμβρίου και ώρα 17:15, αφού το επόμενο Σαββατοκύριακο δεν υπάρχει αγωνιστική δραστηριότητα στο πρωτάθλημα S.L. λόγω παιχνιδιών της Εθνικής μας.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από το site super-fm του κ. Γιαννάκη:

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι από τη Ριζούπολη. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής μεταξύ Απόλλωνα Σμύρνης και ΠΑΣ Γιάννινα.

Σας είχαμε προϊδεάσει από χθες ότι έφτασε η ώρα του Νικολιά ως βασικού, καθ’ως κι ενός πιο επιθετικού σχήματος. Και τελικά ο Πετράκης το πραγματοποιεί.

Βασικός με τον Απόλλωνα ο Ντάσιος. Ιστορική στιγμή για έναν παίκτη «σημαία» του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι παίχτες του Απόλλωνα έχουν αρχίσει ζέσταμα

Έκπληξη στην ενδεκάδα του ΠΑΣ η χρησιμοποίηση του Καρανίκα αντί του Μπουκουβάλα. Βέβαια ο Μπουκουβάλας είχε καθοδική πορεία τις προηγούμενες αγωνιστικές, οπότε έπρεπε να δοθεί η ευκαιρία στον Καρανίκα.

Βγήκαν και οι παίχτες του ΠΑΣ

Περίπου 100 οπαδοί του ΠΑΣ είναι από τώρα στο πέταλο

3-5-2 ξανά ο Πετράκης με τον Λίλα αυτή τη φορά σαν καθαρός κόφτης και τον Νικολιά δεξιό χάφ

Ο καιρός είναι άψογος για ποδόσφαιρο….λιακάδα με καλή θερμοκρασία

Το ματς είναι ιδιαίτερο και για τον Μαυροπάνο αφού ο Απόλλων είναι η ομάδα από όπου τον πήρε ο ΠΑΣ

Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες Λίγος ο κόσμος σήμερα…..500 άτομα περίπου

Έτοιμες οι δύο ομάδες

Χουάντερσον και Γιαννίκογλου που πέρσι ήταν συμπαίκτες στον Ηρακλή

Έναρξη του αγώνα

Κίτρινη φανέλα και μαύρο σορτσάκι φοράει σήμερα ο ΠΑΣ

4′ Σέντρα του Αλμπάνη, προβολή του Καστιγιέχος στο πρώτο δοκάρι, λίγο άουτ η μπάλα.

Πολύ δυνατές μονομαχιές στην αρχή του αγώνα, που ο Τζήλος αφήνει χωρίς να σταματάει την ροή του αγώνα

Τραυματισμός του Κύργια που δεν μπορεί να συνεχίσει Με 10 ο Απόλλων

11 λεπτό Αλλαγή για τον Απόλλωνα  Μπαρτολίνι αντί Κύργια

14 λεπτό Ο Κούρος έκανε την σέντρα…ο Μάατσι το πλασέ…πάνω στο σώμα του Μιχαήλ. Σωτήρια παρέμβαση του αρχηγού.

Έχει κλειστεί πίσω ο ΠΑΣ εδώ και ένα 5λεπτο

20′ Ανιέτε και Αλμπάνης έπαιξαν το 1-2, σούταρε μέσα από την περιοχή ο Ανίετε, έπεσε και μπλόκαρε ο Βελλίδης

21′ Ο Χαλκιαδάκης ξέφυγε στη μικρή περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ.

22′ Αδύναμο σουτ του Γιάκου, στα χέρια του Τσόβιτς

26′ ΓΚΟΛ Μπαρτολίνι 1-0 Εκτελέστηκε φάουλ από δεξιά από τον Κονέ, ο Μπαρτολίνο πετάχτηκε πιο ψηλά από τον Λίλα στη μικρή περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα.

Ο ΠΑΣ δεν έχει μπει στο γήπεδο μέχρι τώρα Διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος του ΠΑΣ Γιάννινα για το φάουλ που απέφερε το γκολ. καθώς ήταν ένα απλά τζαρτζάρισμα από τον Μιχαήλ, που κι αυτός διαμαρτυρήθηκε έντονα στον καταλογισμό του φάουλ

. 32′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Μαυροπάνος 1-1 Σε εκτέλεση φάουλ για τον ΠΑΣ από δεξιά με τον Ναδάλες, ο Μαυροπάνος σηκώθηκε στους αιθέρες! Δεν πανηγύρισε το γκολ, καθώς για πολλά χρόνια ήταν παίκτης των Ακαδημιών του Απόλλωνα

35′ ΓΚΟΟΛΛΛ Κόντε 1-2!!! Σέντρα από δεξιά του Χαλκιαδάκη, κεφαλιά του Κόντε στην κλειστή γωνία του Τσόβιτς και προβάδισμα για τον ΠΑΣ Γιάννινα!

Για 5ο σερί αγώνα σκοράρει ο Κόντε, 4 πρωταθλήματος και 1 κυπέλλου!

38′ ΓΚΟΛ 2-2 αυτογκόλ Τζημόπουλου Σέντρα του Ντάσιου, ο Βελλίδης έκανε έξοδο και έχασε την μπάλα, αυτή κόντραρε στον Τζημόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΣ. Ευθύνη του Βελλίδη το 2-2.

Ροντέο το ματς μετά το 1-0. Συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων.

42′ Κεφαλιά του Μαυροπάνου, η μπάλα στα χέρια του Τσόβιτς

44′ Δυνατό σουτ του Μάατσι, με τις γροθιές απομάκρυνε ενστικτωδώς ο Βελλίδης.

1′ λεπτό καθυστερήσεις Σέντρα Ναδάλες, προλαβαίνει ο Μπαρτολίνι να διώξει κόρνερ προ του Κόντε

Λήξη ημιχρόνου 2-2 Στο 59%-41% η κατοχή μπάλας

Ο ΠΑΣ ήταν τυχερός στα δικά του γκολ, αφού ήρθαν χωρίς να κάνει ιδιαίτερα πράγματα στο γήπεδο. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος, προσπάθησε περισσότερο, αλλά χρειάστηκε δύο πολύ κακές στιγμές της άμυνας του ΠΑΣ για να σκοράρει. Ειδικά το δεύτερο γκολ με τον Βελλίδη να βγαίνει και να μην αποκρούει μια εύκολη σέντρα στην περιοχή, δεν επιτρέπεται να μπαίνει τέτοιο γκολ.

Έχουν μπει οι δύο ομάδες για το β’ ημίχρονο. Ο ΠΑΣ στη σέντρα και έναρξη του β’ μέρους

Χωρίς αλλαγές οι δύο ενδεκάδες Ρυθμικά το όνομα του Ντάσιου από τον κόσμο του ΠΑΣ

Το όνομα του Γιώργου Ντάσιου φωνάζουν οι οπαδοί του ΠΑΣ. Κατά μία έννοια σκόραρε σήμερα, αφού στη δική του σέντρα μπαίνει το αυτογκόλ.

50′ Δοκίμασε ένα σουτ από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής ο Κόντε, μπλόκαρε ο Τσόβιτς.

52′ Πολύ μακρινό σουτ από τον Κονέ, η μπάλα αρκετά άουτ

58′ Μπροστινή μπαλιά για τον Κόντε, βγήκε τετ-α-τετ, πλάσαρε τον Τσόβιτς, πρόλαβε όμως αμυντικός πάνω στη γραμμή και έσωσε βέβαιο γκολ! Τεράστις ευκαιρία για τρίτο γκολ

Ήταν από πλάγια θέση ο Κόντε και η δύναμη της μπάλας αλλοιώθηκε στη μύτη του παπουτσιού του Τσόβιτς.

Πιέζει ο ΠΑΣ, κέρδισε 2 συνεχόμενα κόρνερ

Επιθετικό φάουλ του Μαυροπάνου στο κόρνερ.

63′ Μακρινό σουτ του Ανιέτε, πολύ ψηλά άουτ

Ετοιμάζει Σολτάνι ο Πετράκης

68′ Κίτρινη στον Κονέ για τράβηγμα φανέλας στον Νικολιά

69′ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ. Ο Σολτάνι στη θέση του Χαλκιαδάκη

Έτοιμος να μπει και ο Μανθάτης

70′ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ. Ο Μανθάτης στη θέση του Καρανίκα

70′ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Ο Χουάρες στη θέση του Καστιγιέχος

Δεξί μπακ-χαφ γύρισε ο Νικολιάς

72′ Κίτρινη στον Ντάσιο

Πέναλτι για τον Απόλλωνα  73′ Τρομερή αντεπίθεση για τον Απόλλωνα σε απίθανο λάθος του Τζημόπουλου, ο Μαυροπάνος ανέτρεψε τον Ανιέτε. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος και 3-2!

Έμεινε όρθιος ο Βελλίδης στην εκτέλεση

Παιδαριώδες λάθος του Τζημόπουλου που στο κέντρο του γηπέδου γύρισε με αδύναμη κεφαλιά προς τα πίσω, με την άμυνα του ΠΑΣ να είναι άδεια, αφού ήταν μόνο ο Μαυροπάνος.

Κίτρινη είδε ο Μαυροπάνος στο πέναλτι. Δεν είχε άλλη επιλογή εκεί.

Έχει αυτοκτονήσει ο ΠΑΣ. Έκανε δώρο τα 2 από τα 3 γκολ.

Ήδη έχουν γίνει σήμερα 2 ανατροπές στο ματς. Από 1-0 σε 1-2 και από εκεί σε 3-2. Να δούμε αν μπορεί ο ΠΑΣ να κάνει κι άλλη.

80′ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ. Ο Μπουκουβάλας στη θέση του Τζημόπουλου

Αλλάζει σχηματισμό τώρα ο ΠΑΣ και πάει σε 4-3-3

81′ Κίτρινη στον Λίλα Άλλα 7 λεπτά για να πάρει κάτι από το ματς ο ΠΑΣ

Πήγε να βγει σε αντεπίθεση ο Γιάκος, του δόθηκε επιθετικό φάουλ. Εκνευρισμένος ο Γιάκος διαμαρτυρήθηκε στον Τζήλο.

Πεσμένος 2 λεπτά ο Τσόβιτς χωρίς να τον ακουμπήσει κανένας κάνει τον τραυματία.

86′ ΓΚΟΛ 4-2. Αλμπάνης Τραγικό λάθος του Μαυροπάνου, στρώνει την μπάλα στον Χουάρες, που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Βελλίδη, σούατρε πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ. Στη συνέχεια της φάσης, όμως, παίρνει το… ριμπάουντ ο Αλμπάνης και «γράφει» με σουτ το 4-2!

Παραλίγο νέα αντεπίθεση, έπεσε με προβολή ο Νικολιάς, ευτυχώς ο Βελλίδης δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε.

90′ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Στη θέση του Ανιέτε ο Μενδρινός

Με λάθη παιδικής χαράς ο ΠΑΣ Γιάννινα δώρισε απλόχερα 3 βαθμούς στον Απόλλωνα. Δυστυχώς χωρίς αρχή και τέλος σήμερα η ομάδα.

Κόρνερ για τον ΠΑΣ Διώχνει η άμυνα

Πέρασαν τα 2 από τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων

94′ ΓΚΟΟΟΛ 4-3. Κόντε

94′ Σέντρα του Μανθάτη, κεφαλιά του Κόντε, μένει άγαλμα ο Τσόβιτς και 4-3 για τον ΠΑΣ, αλλά ταυτόχρονα έχουμε και λήξη.

Λήξη αγώνα.

Πετράκης

Ο κόσμος όλος το ευχαριστήθηκε εκτός από εμάς. Αδικούμε την προσπάθεια και την εικόνα μας. Έγινε ένα ανοιχτό α’ μέρος, με φάσεις και από τις δύο ομάδες . Ελέγχαμε την κατάσταση στο β’ ημίχρονο και δεχτήκαμε γκολ κόντρα στη ροή του ματς. Είναι άδικο για την προσπάθεια που κάναμε. Μειώσαμε στο τέλος το σκορ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Βούλιτς

Η δουλειά τα κάνει όλα, υπάρχει εμπιστοσύνη ανάμεσα στην ομάδα και τον προπονητή.

Θεωρώ ότι δεν εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη του αντιπάλου, αλλά ότι παίξαμε καλά στην επίθεση.

Αυτά από τη Ριζούπολη. Ο ΠΑΣ έκανε τραγικά λάθη σήμερα στην άμυνα. Στα όρια του αδιανόητου. Πέτυχε 3 γκολ εκτός έδρας κι όμως δεν πήρε ούτε ισοπαλία… Αργότερα το υπόλοιπο ρεπορτάζ.