Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

Απόλλων Πόντου-ΠΑΣ 1-6

Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ κέρδισε σήμερα την ομάδα του Απόλλωνα Πόντου με 1-6 (1-0) ημίχρονο. Ο αγώνας έγινε στην Νέα Τρίγλια, καθώς ο ερασιτέχνης της αντιπάλου ομάδας, έκανε έξωση στον Απόλλωνα Πόντου. Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν οι Λέο στο 53′ – 54′ ο Κρίζμαν στο 63′ – 84′ – 90′ και Ελευθεριάδης στο 70′.

Ο προπονητής της αγαπημένης ομάδας επέλεξε τους παρακάτω ποδοσφαιριστές για να ξεκινήσει τον αγώνα:

Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Γώγος, Σιόντης, Κάστρο, Νικολιάς, Ξύδας, Λέο, Κρίζμαν.

Η ανωτερότητα της ομάδας μας είναι εμφανέστατη, απομένει βέβαια κάθε φορά να το δείχνει στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι βέβαια που δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο καθώς η ομάδα του Απόλλωνα, προηγήθηκε στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής μας έβαλε τον Ελευθεριάδη στην θέση του Οικονομόπουλου, ο Νικολιάς πέρασε στην θέση του δεξιού μπακ ενώ ο Ελευθεριάδης στα αριστερά της επίθεσης.

Η ομάδα πλέον αγωνίζεται με 4 στην επίθεση πίεσε τον αντίπαλο και πέτυχε 6 γκολ και κέρδισε άνετα τον αγώνα, απέναντι σε μια ομάδα με τεράστια διοικητικά και οικονομικά προβλήματα.

Στα θετικά είναι η πρώτη εμφάνιση του Γώγου, τα γκολ του Κρισμάν που τα είχε ανάγκη στον ψυχολογικό τομέα και το γκολ του Ελευθεριάδη που επέστρεψε δυνατός.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ αγωνίζεται στους Ζωσιμάδες με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης και με νίκη αυξάνει την βαθμολογική διαφορά σε 7 πόντους.

Το ρεπορτάζ του αγώνα από το gazzeta.gr:

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αν και βρέθηκε να χάνει από τον Απόλλωνα Πόντου τον… φιλοδώρησε με έξι γκολ και παίρνοντας μία εμφατική νίκη με 1-6 συνεχίζει πρώτος στην κατηγορία.

Η κυριαρχία του ΠΑΣ ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή στο εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Πόντου (ο οποίος δεν παίζει στην φυσική του έδρα). Εάν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με σουτ του Τσιάτα στο 27′ και το α’ μέρος έκλεισε στο 0-1 πήρε τα ηνία μετά με τα γκολ του Λέο στο 53′ και το 54′ για να σκοράρουν για το τελικό 1-6 οι Κρίζμαν στο 63′ – 84′ – 90′ και Ελευθεριάδης στο 70′. Κοινώς ο ΠΑΣ ήταν καταιγιστικός και έκανε ότι ήθελε την αντίπαλό του.   Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Μελέσιος, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Τουρσίδης, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Τσουμάνης, Χριστοδούλου, Τσιάτας, Χατζηκωνσταντίνου, Χατζηαθανασίου.   ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (46 Ελευθεριάδης), Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Γώγος, Σιόντης, Κάστρο, Νικολιάς, Ξύδας (24′ λ.τ Παμλίδης), Λέο, Κρίζμαν