IPB

( | )

Reply to this topicStart new topic
> Τρίτη 09/06/2020
V
ppppaaaassss
Jun 9 2020, 06:29 PM

Forum Maniac

Members
55,737
4-March 07
1,288

https://www.mikriliga.com/koronoios-stoys-1...-nea-kroysmata/
Κορονοϊός: Στους 183 οι θάνατοι στην Ελλάδα – 9 νέα κρούσματα
9 Ιουνίου 2020

Εννέα νέα κρούσματα κορονοϊού επιβεβαιώθηκαν στην Ελλάδα την Τρίτη (09/06), σύμφωνα με την ενημέρωση του ΕΟΔΥ, ενώ ένας ακόμα άνθρωπος έχασε τη ζωή του.

Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 3.058, εκ των οποίων το 55.1% άνδρες αφορά άνδρες.

Τα 690 (22.6%) θεωρούνται σχετιζόμενα με ταξίδι από το εξωτερικό και 1.740 (56.9%) είναι σχετιζόμενα με ήδη γνωστό κρούσμα.

Δέκα συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι. Η διάμεση ηλικία τους είναι 70 ετών. Οι 4 (40.0%) είναι γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. To 70.0% έχει υποκείμενο νόσημα ή είναι ηλικιωμένοι 70 ετών και άνω.
Παράλληλα, 115 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.

Η μέση ηλικία των κρουσμάτων είναι 48 έτη (εύρος 0 έως 102 ετών), ενώ η μέση ηλικία των θανάτων είναι 76 έτη (εύρος 35 έως 102 ετών).

Πηγή: newsbomb

--------------------
ΚΟΚΚΙΝΑ - ΠΡΑΣΙΝΑ - ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΦΑΝΕΛΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ....ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ, ΝΑ ΠΑΤΕ Σ`ΑΛΛΑ ΓΗΠΕΔΑ...ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΛΕ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΤΙΝΟΥΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!!
Go to the top of the page

+Quote Post
ppppaaaassss
Jun 9 2020, 06:40 PM

Forum Maniac

Members
55,737
4-March 07
1,288

Ο ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ 09.06.2020 (19:35Ω)
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/ops...423467b48e9ecf6

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΙ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ
https://www.worldometers.info/coronavirus/?..._pD-VJelEMuLTww

--------------------
ΚΟΚΚΙΝΑ - ΠΡΑΣΙΝΑ - ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΦΑΝΕΛΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΟΜΑΔΕΣ....ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ, ΝΑ ΠΑΤΕ Σ`ΑΛΛΑ ΓΗΠΕΔΑ...ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΛΕ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!!

+Quote Post
ppppaaaassss
Jun 9 2020, 07:13 PM

Forum Maniac

Members
55,737
4-March 07
1,288

https://www.epiruspost.gr/index.php?option=...&Itemid=222
Μαξίμου: Έλεγχοι και πρόσθετα μέτρα
EpirusPost.gr
09 Ιουνίου 2020

Εντατικοποίηση των ελέγχων και λήψη πρόσθετων μέτρων σε τοπικό επίπεδο όπου χρειαστεί, με αφορμή τα νέα κρούσματα κορωνοϊού στη χώρα, αποφασίστηκε σήμερα σε ευρεία σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο μαξίμου υπό τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη.

Η σύσκεψη είχε ως αντικείμενο την εξέταση των δεδομένων σχετικά με τον κορωνοϊό στη χώρα, όπου εξετάστηκαν τα επιδημιολογικά στοιχεία και επισημάνθηκε η ανάγκη αυστηρής εφαρμογής των μέτρων που έχουν αποφασιστεί ενόψει της σταδιακής επανόδου στη νέα καθημερινότητα.

Προς τούτο αποφασίστηκε να υπάρχει εντατικοποίηση των ελέγχων αλλά και λήψη πρόσθετων μέτρων σε τοπικό επίπεδο, όπου κριθεί αναγκαίο.

Συζητήθηκε, επίσης, ο τρόπος οργάνωσης του συστήματος Υγείας ενόψει του καλοκαιριού, ενώ σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, σχετικές ανακοινώσεις θα γίνουν από το Υπουργείο Υγείας τις επόμενες ημέρες.

Στη σύσκεψη μετείχαν ο υπουργός Υγείας Βασίλης Κικίλιας, ο υπουργός Επικρατείας Γιώργος Γεραπετρίτης, ο υφυπουργός Υγείας Βασίλης Κοντοζαμάνης, ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς, ο υφυπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ αρμόδιος για το Συντονισμό του Κυβερνητικού Έργου Άκης Σκέρτσος, ο υφυπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ και Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Στέλιος Πέτσας, ο Γενικός Γραμματέας του Πρωθυπουργού Γρηγόρης Δημητριάδης, ο ΓΓ Δημόσιας Υγείας Παναγιώτης Πρεζεράκος, ο ΓΓ Υπηρεσιών Υγείας Γιάννης Κωτσιόπουλος, ο πρόεδρος του ΕΟΔΥ Παναγιώτης Αρκουμανέας, ο πρόεδρος του ΕΚΑΠΥ Μάριος Θεμιστοκλέους και ο καθηγητής Λοιμωξιολογίας, εκπρόσωπος του Υπουργείου Υγείας για τον νέο κορονοϊό, Σωτήρης Τσιόδρας.

--------------------

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!!

+Quote Post
ppppaaaassss
Jun 9 2020, 07:15 PM

Forum Maniac

Members
55,737
4-March 07
1,288

https://www.epiruspost.gr/index.php?option=...&Itemid=224
Αρνητικά 59 δείγματα στην Ήπειρο
EpirusPost.gr
09 Ιουνίου 2020

Πενήντα εννέα δείγματα είχαν αναλυθεί μέχρι το βράδυ της Δευτέρας από το Εργαστήριο Μικροβιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Πρόκειται για δείγματα από όλα τα νοσοκομεία της Ηπείρου που ελήφθησαν τις τελευταίες ημέρες, τα περισσότερα στο πλαίσιο του προεγχειρητικού ελέγχου.

Το σύνολο των αποτελεσμάτων είναι αρνητικά.

Δεκατέσσερα συνολικά δείγματα προέρχονται από την Πρέβεζα και αφορούν επαφές του 56χρονου υπαλλήλου των Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφερειακής Ενότητας που βρέθηκε θετικός στον ιό.

Όλα είναι αρνητικά. Σύμφωνα με πληροφορίες αναμένονται αποτελέσματα κι από άλλα δείγματα επαφών στο πλαίσιο της ιχνηλάτησης που έγινε ενώ θα ακολουθήσει και επανέλεγχος τις επόμενες ημέρες.

--------------------

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!!

+Quote Post
ppppaaaassss
Jun 9 2020, 07:17 PM

Forum Maniac

Members
55,737
4-March 07
1,288

https://www.epiruspost.gr/index.php?option=...&Itemid=332
Δήμος: Αυστηρές συστάσεις για τα μέτρα
EpirusPost.gr
09 Ιουνίου 2020

Την ανάγκη αυστηρής τήρησης όλων των προβλεπόμενων μέτρων στον χώρο της εστίασης ώστε να περιοριστεί ο κίνδυνος διάδοσης του Covid-19 υπογράμμισε ο Δήμαρχος Ιωαννίνων Μωυσής Ελισάφ.

Ο Δήμαρχος επικοινώνησε με τον Πρόεδρο του Σωματείου Καφέ Μπαρ, Εστιατόρων και Συναφών Επαγγελμάτων επισημαίνοντας την ανάγκη αυστηρής τήρησης των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Παράλληλα επικοινώνησε με τον Αστυνομικό Διευθυντή Ιωαννίνων κ. Βασίλη Μουσελίμη στον οποίο μετέφερε διαμαρτυρίες και παράπονα που δέχεται ο δήμος και αφορούν σε πλημμελή τήρηση των μέτρων αλλά και σε συνωστισμό, ειδικά κατά τις βραδινές ώρες.

Ζήτησε την εντατικοποίηση των ελέγχων και των συστάσεων ενώ απευθύνει έκκληση και προς τους πολίτες ώστε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.

«Ο κίνδυνος δεν πέρασε. Ο ιός είναι ακόμη εδώ και οφείλουμε όλοι να μην του δώσουμε χώρο επανεμφάνισης. Ο μοναδικός τρόπος για να το πετύχουμε είναι η αυστηρή τήρηση των μέτρων και κυρίως των αποστάσεων. Η πιθανότητα εκδήλωσης κρούσματος την ώρα που προσπαθούμε να επανέλθουμε στην καθημερινότητα μπορεί να έχει πολλαπλές συνέπειες για όλους μας. Οφείλουμε να είμαστε προσεκτικοί ώστε να αποφύγουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο», υπογράμμισε ο Δήμαρχος.

Σημειώνεται ότι στο εξής θα εντατικοποιηθούν και οι έλεγχοι της Δημοτικής Αστυνομίας.

--------------------

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!!

+Quote Post
ppppaaaassss
Jun 9 2020, 07:20 PM

Forum Maniac

Members
55,737
4-March 07
1,288

https://super-fm.gr/59603/arnitiki-se-covid...-ton-ioanninon/
Αρνητική σε COVID-19 η πρώτη δειγματοληψία των ακαθάρτων της πόλης των Ιωαννίνων
9 Ιουνίου 2020, 17:46

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΔΕΥΑΙ κατά τη διάρκεια της έξαρσης της πανδημίας του κορωνοϊού, το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Εργαστήριο Μικροβιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης – Αποχέτευσης Ιωαννίνων συμφώνησαν να διεξαχθεί συστηματική δειγματοληψία και ανάλυση των ακαθάρτων υδάτων της πόλης με την τεχνική RT-PCR με σκοπό τη μελέτη του ελέγχου της πιθανής διασποράς του SARS-CoV-2 στην κοινότητα μέσω ανάλυσης των ακαθάρτων υδάτων της πόλης των Ιωαννίνων. Στόχος είναι η συνεπικουρία της διαρκούς και αδιάλειπτης επιδημιολογικής καταγραφής της πιθανής διασποράς του ιού και η προστασία του πληθυσμού από την παραπληροφόρηση με βάση αμφιβόλου αξιοπιστίας πληροφορίες από το εξωτερικό. Τα δείγματα συμφωνήθηκε να λαμβάνονται τακτικά σε χαρακτηριστικά σημεία της πόλης που περιλαμβάνουν το σύνολο του αστικού δικτύου, συμπεριλαμβανομένων και των νοσοκομείων, των γηροκομείων, των προσφυγικών δομών, της βιομηχανικής περιοχής, και της εισόδου των εγκαταστάσεων του βιολογικού καθαρισμού. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με την τρέχουσα επιστημονική γνώση, η μετάδοση του ιού δεν γίνεται μέσω των λυμάτων αλλά μέσω επαφής με άτομα που μεταδίδουν τον ιό και μέσω επιφανειών με τις οποίες έχουν έρθει σε άμεση επαφή άτομα που μεταδίδουν τον ιό.

Η εξέταση της πρώτης σειράς δειγματοληψιών ολοκληρώθηκε με επιτυχία και απέβη αρνητική. Οι αναλύσεις θα συνεχιστούν επί τρίμηνο περίπου και η ενημέρωση των συνδημοτών μας θα είναι υπεύθυνη και πλήρης.

--------------------

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
ΑΓΙΑΞ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
()

: · ·

· · ·

: 12th August 2022 - 05:11 PM