Όνομα: ΙΩΑΝΝΗΣ

Επίθετο: ΓΙΑΤΣΟΣ

Θέση: ΜΕΣΟΣ

Ημερ. Γέννησης: 17/10/1964

Ιδιαίτερα ταλαντούχος μεσοεπιθετικός που ξεκίνησε την καριέρα του από τον Ατρόμητο Ιωαννίνων και την περίοδο 1983-84 ήρθε στον ΠΑΣ. Έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα της ομάδος μας στις 23 Δεκεμβρίου 1984, στον εκτός έδρας αγώνα (16η αγωνιστική) στην Αριδαία με αντίπαλο τον τοπικό Αλμωπό (ήττα με 1-0). Λίγο καιρό αργότερα, αυτή τη φορά στον εντός έδρας αγώνα του ΠΑΣ με την Κόρινθο (22η αγωνιστική) σημείωσε και το πρώτο του γκολ. Ήταν το 21’ όταν εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Στέφα ύστερα από σουτ φάουλ του Κοτολούλη και από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0, χαρίζοντας έτσι τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης στην ομάδα μας.

Στον ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίσθηκε ως το 1991, με μια μικρή παρένθεση, ένα διάστημα που δόθηκε δανεικός στον Παναιτωλικό. Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής του παρουσίας με τα «κυανόλευκα»  είναι και το ότι την περίοδο 1998-99 ο Γιάννης Γιάτσος είναι ο παίκτης της ομάδος μας με τις περισσότερες συμμέτοχες στο πρωτάθλημα (34). Φεύγοντας το καλοκαίρι του 1991 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, εντάχθηκε αρχικά στην Δόξα Βύρωνα και στην συνέχεια έπαιξε στον Παναιγιάλειο, Θεσπρωτό, Κατσικά και Ελεούσα