Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

αιγαλεωπαράγκα – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

Η αγαπημένη μας ομάδα ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ άφησε 2 βαθμούς στο γήπεδο «Σ.  ΜΑΥΡΟΘΑΛΛΑΣΙΤΗΣ», απέναντι στην ομάδα του Αιγάλεω που θύμιζε έντονα την εποχή της παράγκας, όταν για τελευταίο στην άμυνα της είχε τον έναν βοηθό διαιτητή, και στην επίθεση είχε το αβαντάζ τουλάχιστον δύο μέτρων από το τελευταίο αμυντικό με τη βοήθεια του έτερου βοηθού. Καλύτερος όλων των παικτών του Αιγάλεω-ηλυσιακού και συνάμα M.V.P. του αγώνα ήταν ο διαιτητής της συνάντησης, που κατάγεται από την Καστοριά και έχει στιγματιστεί σαν παιδί του Γκαγκάτση.

Μπορεί εμείς να παίζαμε με 12 παίκτες (λόγω του κόσμου μας), αλλά η αντίπαλος ομάδα έπαιζε με 14 ελέω Σπύρου, Διαμαντέα, Κουρδουκλά, οι οποίοι έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να κερδίσει η ομάδα τους. Η επιλεκτικότητα στα σφυρίγματά του διαιτητή ήταν οφθαλμοφανέστατη και φυσικά προκάλεσε τον εκνευρισμό τόσο στους ποδοσφαιριστές μας όσο και στους πάνω από 1000 φιλάθλους της ομάδας μας.
Μπορεί ο διαιτητής του αγώνα να αποτελεί από τους κανονισμούς τον απόλυτο άρχοντα στο θέμα της χρονομέτρησης του αγώνα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να είναι στο απυρόβλητο κάνοντας ότι θέλει. Στο πρώτο ημίχρονο λοιπόν, διέκοψε τον αγώνα για να πάει ο 4ος διαιτητής από το κέντρο του γηπέδου στην φυσούνα που ήταν αντίθετη διαγώνιο στο κόρνερ, να δώσει τις εντολές για το κατέβασμα ενός πανό που δεν ήταν καν υβριστικό.

Έτσι λοιπόν εκείνη τη χρονική στιγμή, έκοψε το ρυθμό της ομάδας μας, δίνοντας παράλληλα τις κατάλληλες ανάσες στον αντίπαλο. Ο άρχοντας του αγώνα θεώρησε μάλιστα ότι ο 4ος είχε κάτι από τον Κάρλ Λιούις, καθώς ο χρόνος που χρειάστηκε να διανύσει την απόσταση μαζί με τις εντολές του, ήταν κάτι λιγότερο από 1 λεπτό, αφού τόσο ήταν ο επιπλέον χρόνος που κράτησε στο πρώτο ημίχρονο. Φυσικά το πανό δεν κατέβηκε, γιατί δεν θεωρήθηκε υβριστικό από την Αστυνομία και πώς να θεωρηθεί άλλωστε… Στο δεύτερο ημίχρονο, αναγκάστηκε να εκτεθεί ακόμη περισσότερο, καθώς ενώ έδειξε ο 4ος πέντε λεπτά καθυστέρηση κατόπιν εντολής του, σφύριξε τη λήξη μόνο με 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα καθυστέρηση, ενώ στις καθυστερήσεις διέκοψε και πάλι τον αγώνα.
Φυσικά δεν μπαίνουμε στην διαδικασία ανάλυσης των φάσεων, αφού το θεωρούμε άδικο κόπο, καθώς μόνο και μόνο από τον τρόπο χρονομέτρησης φάνηκε καθαρά το πρίσμα μέσα από το οποίο έβλεπε τον αγώνα. Αποκαλύφθηκε πλήρως όμως το οργανωμένο σχέδιο που είχε θέσει σε εφαρμογή με τις κίτρινες κάρτες που έδωσε σε Λουτσιάνο και Ριμόλντι, θεωρώντας ότι έτσι θα βλάψει και μελλοντικά την ομάδα μας. Ο Λουτσιάνο πήρε λοιπόν την κίτρινη κάρτα σε ανύποπτο χρόνο, την ώρα που δεχόταν επίθεση από τον τερματοφύλακα της αντιπάλου ομάδας και χωρίς να αντιδράσει μάλιστα καθόλου. Οι διαμαρτυρίες των παικτών του Αιγάλεω ήταν για τη μη τήρηση του «ευ αγωνίζεσθαι» για τον 16 που έπεσε κάτω για δεύτερη φορά με υποτιθέμενη κράμπα, η πρώτη στο αριστερό πόδι γύρω στο 50ο λεπτό, η δεύτερη στο δεξί πόδι στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Φυσικά κάθε φορά που σηκωνόταν έτρεχε πολύ καλύτερα από πριν. Ο Ριμόλντι δέχτηκε την κάρτα για θέατρο σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή του Αιγάλεω, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ήταν περίπτωση «θεάτρου», καθώς υπήρχε επαφή με τον αντίπαλο αμυντικό, σύμφωνα με τον κανονισμό διαιτησίας. Αν έκρινε ότι δεν ήταν πέναλτυ (σιγά μην το έδινε…), μπορούσε να μην το δώσει, αλλά σε καμιά των περιπτώσεων δεν έπρεπε να βγάλει την κίτρινη κάρτα στον παίκτη που συμπλήρωσε έτσι 7 και θα απουσιάσει σε 2 από τα 4 επόμενα ματς.

Ας περάσουμε τώρα σε αυτούς που θα πρέπει να είναι οι μόνοι πρωταγωνιστές σε έναν αγώνα και δεν είνια άλλοι από τους ποδοσφαιριστές των ομάδων. Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, δεν είχε την καλύτερη των αποδόσεων ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και φυσικά δεν είχε την απόδοση εκείνη που θα έπρεπε για να υπερκεράσει και την αντίθετη διαιτησία. Η ομάδα έχασε την πρώτη κλασσική ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ με τον Σαϊτιώτη, ενώ δέχτηκε ένα σχετικά αστείο γκολ, που προήλθε στο ξεκίνημα της φάσης από ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε έξω από την περιοχή. Η ομάδα του Αιγάλεω μπορούσε να αυξήσει το σκορ αν ήταν πιο προσεκτική και εκμεταλλευόταν καλύτερα τα 2 μέτρα “αβάντζο” που τους έδινε σε κάθε ευκαιρία ο πρώτος βοηθός. Όσο περνούσε όμως η ώρα η ομάδα μας ανέβαζε ρυθμούς και όταν δεν σήκωνε τη σημαία ο 2ος βοηθός έχασε 4 καλές ευκαιρίες με Σαϊτιώτη, Σολάκη Ντάσιο, Λουτσιάνο. Αποκορύφωμα δε ήταν το σήκωμα της σημαίας σε επίθεση του Λουτσιάνο που ξεκίνησε πίσω από το κέντρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμούς, ο 1ος πλέον βοηθός που έλεγχε την επίθεση της ομάδας μας «αποδυναμώθηκε», καθώς η ομάδα του Αιγάλεω υποχώρησε και αγωνιζόταν πλέον σε διπλή ζώνη άμυνας. Μπήκε το γκολ από τον Σολάκη και χάσαμε αρκετά καλές ευκαιρίες με Ριμόλντι, Σολάκη, Μιχαλόπουλο και Σαϊτιώτη, που δεν μπόρεσαν από πολύ καλές θέσεις να σκοράρουν. Το σημαντικό που θα πρέπει να κρατήσουμε από τον αγώνα είναι ο βαθμός της ισοπαλίας που πήραμε μέσα από πολύ αντίξοες συνθήκες και φυσικά ίσως μπορεί να φανεί χρυσός στο τέλος του πρωταθλήματος.

Για την ιστορία οι σημαντικότερες φάσεις, τα γκολ και οι συνθέσεις των δύο ομάδων από το site του Β. Γυφτόπουλου gianninasports.gr.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΩΝ ΦΑΣΕΩΝ 5’: Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ όταν σε σέντρα του Λουτσιάνο κεφαλιά του Σαϊτιώτη απέκρουσαν οι αμυντικοί, ακολούθησε σουτ του Σαϊτιώτη που απέκρουσε ο Ταμπάσης.
7’: Σε μπαλιά τρύπα του Φρίμποργκι ο Στόϊκοφ βρέθηκε απέναντι με τον Σικαλιά, αλλά ακούγοντας κάποιο σφύριγμα από την εξέδρα σταμάτησε τη φάση

9’: Ο Ηλυσιακός προηγείται με 1-0 με γκολ του Όμο. Έγινε μια τραβέρσα του Χάλαρη στα καρέ του ΠΑΣ, εκεί έγιναν κάποιες κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Όμο που με κοντινό σουτ έγραψε το 1-0.
13’: Σέντρα του Ντάσιου στα καρέ του Ηλυσιακού ο Σαϊτιώτης με δεύτερη προσπάθεια έκανε το σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
20’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηλυσιακό να κάνει το 2-0 όταν σε αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Τσαμπούρης από δεξιά βρέθηκε απέναντι με τον Σικαλιά. Για να σιγουρέψει το γκολ έδωσε τη μπάλα στον Ρέϊζερ που ήταν μόνος του και προ κενής εστίας, αυτός σούταρε και η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ.
22’: Συνεχίζει να πιέζει ο Ηλυσιακός, δυνατό σουτ του Τσαμπούρη απέκρουσε θαυμάσια ο Σικαλιάς σε κόρνερ.
27’: Τα αμυντικά κενά του ΠΑΣ εκμεταλλεύεται ο Ηλυσιακός, καθώς ο Κάμπας έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά, έβγαλε την ασίστ στον Ρέϊζερ και ενώ ετοιμάζονταν να πλασάρε έπεσε στα πόδια του ο Σικαλιάς και απέκρουσε.
30’: Σε μπαλιά του Ντάσιου το σουτ του Σαϊτιώτη απέκρουσε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Ηλυσιακού.
39’: Ακυρώθηκε ως οφσάϊντ γκολ του Σαϊτιώτη σε μπαλιά του Ριμόλντι.
51’: Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Λουτσιάνο, η μπάλα έφτασε στον Ριμόλντι που έπιασε το σουτ και ενώ η μπάλα είχε πορεία για τα δίχτυα χτύπησε στο σώμα του Κούσα ο οποίος σωριάστηκε στο έδαφος. Ο Σολάκης έκανε ανάποδο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
53’: Πιέζει ο ΠΑΣ για την ισοφάριση, όταν διαγώνιο σουτ του Σαϊτιώτη έφυγε μόλις άουτ.
54′: Ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ριμόλντι και ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Ριμόλντι που διαμαρτυρήθηκε.
66’: Η ισοφάρισε 1-1 για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ηλία Σολάκη. Σε σέντρα του Σαϊτιώτη ο Σολάκης με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1. Ο ΠΑΣ με το γκολ αυτό είναι αποφασισμένος για την ανατροπή.
83’: Σε σέντρα του Λουτσιάνο, σουτ από κοντά του Σολάκη έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Ταμπάση. Ήταν μια καλή ευκαιρία για να κάνει ο ΠΑΣ την ανατροπή.
90’: Σε αντεπίθεση του Ηλυσιακού ο Στόικοφ αστόχησε από κοντά.

Διαιτητής του αγώνα Σπύρου (Καστοριάς). Βοηθοί του ήταν οι Διαμαντέας και Κουρδουκλάς (Δωδεκανήσσου). Τέταρτος διαιτητής ο Κωνσταντίνου (Αιτωλοακαρνανίας) και παρατηρητής ο Καλογιαννάκης (Ηρακλείου).
Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν 76’ Τσαμπούρης, 94’ Ταμπάσης – 54’ Ριμόλντι, 94’ Λουτσιάνο.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Ταμπάσης, Τσιτσομήτσος, Κοκκίνης, Όμο, Παλάσκας, Χάλαρης, Στόϊκοφ, Φρίμποργκ (69’ Σκάρος), Κάμπας (85’ Μοντρόνε), Ρέϊζερ (38’ λ.τρ. Παυλίδης), Τσαμπούρης.
ΠΑΣ: Σικαλιάς, Κούσας, Βαρτζιώτης, Ντάσιος, Γόγολος (64’ Τζάνης), Μέζα, Ριμόλντι, Λουτσιάνο, Μιχαλόπουλος (85’ Μιχαήλ), Σαϊτιώτης, Σολάκης.
Στο τέλος του αγώνα οι προπονητές και οι παίκτες των δύο ομάδων δήλωσαν τα εξής:
ΓΚΙΓΕΡΜΟ ΟΓΙΟΣ (προπονητής ΠΑΣ): «Εύχομαι να επέλθει ειρήνη στην Παλαιστίνη. Ήρθαμε για τη νίκη. Ξέραμε ότι είχαμε να κάνουμε με ένα δύσκολο παιχνίδι. Εξάλλου από τον Ηλυσιακό έχασαν άλλοι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος. Στο α’ μέρος δεν ήμασταν σωστοί. Μετά δημιουργήσαμε τέσσερις καλές ευκαιρίες για γκολ. Τι να κάνουμε αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι, προσπαθήσαμε αρχικά να ισοφαρίσουμε και μετά να πάρουμε τη νίκη. Πήραμε ρίσκο στην επανάληψη, πράγμα το οποίο κάνουμε πάντα, γιατί η νοοτροπία μας είναι να παίζουμε επιθετικό ποδόσφαιρο και να κερδίζουμε.
Παίξαμε απέναντι σε έναν συμπαγή αντίπαλο. Θέλω να χαιρετήσω τον κόσμο που μας βοήθησε. Ο Ηλυσιακός έκανε ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο και εμείς σ’ αυτό το διάστημα θέλαμε να βρούμε τον χώρο μας στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι ήταν μια ομάδα με χαρακτήρα και προσωπικότητα. Εμείς διατηρούμαστε στην πρώτη θέση και σε πολλά παιχνίδια ρισκάραμε. Σήμερα το ματς μπορούσε να πάει άσχημα για μας. Ωστόσο η νοοτροπία που έχουμε σαν ομάδα δεν αλλάζει. Θα παίζουμε επιθετικά για τη νίκη. Θα δούμε τα λάθη μας για να πάμε καλύτερα στην συνέχεια».
ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΤΖΑΡΑΣ (προπονητής Ηλυσιακού): «Όταν υπάρχουν δύο γκολ σε ένα παιχνίδι, ο καθένας βλέπει τον αγώνα από την δική του οπτική γωνία. Ήταν ευχάριστη έκπληξη η απόδοσή μας, δεν περίμενα να έχουμε τόσες πολλές και καλές ευκαιρίες, απέναντι στην κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος που είναι ο ΠΑΣ Γιάννινα. Είχαμε εξαιρετική εμφάνιση στο α’ μέρος, προβληματίσαμε τον αντίπαλο. Στο β’ μέρος έγινε ένα άλλο παιχνίδι. Το 1-0 ήταν ρευστό σκορ, γνωρίζοντας την ποιότητα των επιθετικών του ΠΑΣ. Οι φιλοξενούμενοι στο β’ ημίχρονο έπαιξαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, έκανε ευκαιρίες, αλλά και εμείς σε κάποιες περιπτώσεις αν είχαμε καλύτερη τελική πάσα θα μπορούσαμε να κάνουμε το 2-0 πριν μας ισοφαρίσει. Προσπαθήσαμε στα τελευταία 18 λεπτά να εκμεταλλευτούμε το ρίσκο του ΠΑΣ, για να αιφνιδιάσουμε πάλι, αφού το ματς μετά το 1-1 έγινε ρώσικη ρουλέτα. Για την εικόνα του α’ ημιχρόνου έπρεπε εμείς να είμαστε οι νικητές. Στο μέρος υπήρξαν κάποια σημεία που σε αναγκάζουν να πεις «βοήθα Παναγία». Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα βγει φέτος στην Α’ Εθνική, γιατί πάνω απ’ όλα έχει ηρεμία και αν γίνει αυτό θα χαρώ διπλά. Εγώ πέρσι όταν έφυγα άφησα τον ΠΑΣ στην πρώτη θέση, αλλά έλειπε τότε η ηρεμία. Το ποδόσφαιρο κατάντησε μια τρέλα μ’ αυτά που γίνονται και οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι προσεκτικοί, γιατί ορισμένα απ’ αυτά που γράφουν προκαλούν βία στα γήπεδα».
ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΣΙΟΣ (ποδοσφαιριστής ΠΑΣ): «Πιστεύω ότι η ισοπαλία, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς είναι καλή και για τις δύο ομάδες. Μπορούσαμε να δεχτούμε και άλλα γκολ στο α’ ημίχρονο, ενώ στο β’ ημίχρονο θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει. Ακολουθούν δύο εντός έδρας παιχνίδια που πρέπει να κερδίσουμε για να ξεφύγουμε και άλλο στην κορυφή. Ευχαριστώ τον κόσμο για την βοήθεια».
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΚΚΙΝΗΣ «Ο Ηλυσιακός στο α’ μέρος ήταν καλύτερος από τον ΠΑΣ Γιάννινα και θα μπορούσε να προηγηθεί με 4-0. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, αν δεν βάζεις γκολ, το δέχεσαι εσύ σε κάποια άλλη φάση».

Τον αγώνα παρακολούθησαν πάνω από 1000 οπαδοί μας οι οποίοι στοιβάχτηκαν στο πέταλο του γηπέδου. Μεγάλη καθυστέρηση πάντως σημειώθηκε στην προμήθευση των εισιτηρίων του αγώνα, καθώς οι υπάλληλοι δεν μπορούσαν να εξυπηρετήσουν άμεσα τους οπαδούς μας. Ο σύνδεσμός μας όπως πάντα επέλεξε να ακολουθήσει την ομάδα με την πολιτιστική του περιήγηση, ενώ πολλά ήταν τα μέλη μας που ταξίδευσαν με τα ιδιωτικά τους αυτοκίνητα. Ιδιαίτερη η κινητοποίηση των οργανωμένων μας Blue Vayeros Αθηνών, με αποτέλεσμα όλοι μαζί να μετατρέψουμε μια ακόμη αντίπαλη έδρα σε καυτή έδρα μας. Μεγάλη η ανταπόκριση των φιλάθλων του ΠΑΣ στα προϊόντα του συνδέσμου μας, καθώς εξαντλήθηκαν όλα όσα είχαμε μεταφέρει στην Αθήνα (ημερολόγια, μπλούζες, μπουφάν), που έδειξε για μια ακόμη φορά ότι όλοι ξέρουν και σέβονται το έργο του συνδέσμου μας και φυσικά μας βοηθούν οικονομικά.