Πατήστε Enter για να δείτε τα αποτελέσματα ή Esc για ακύρωση

Προϊστορία αγώνων ΠΑΟΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Αρνητική είναι η προϊοστορία των αγώνων της αγαπημένης μας ομάδας με αντίπαλο την ομάδα του ΠΑΟΚ. Στα αξιοσημείωτα πάντως είναι ότι έχουμε παίξει με τον ΠΑΟΚ σαν γηπεδούχο 14 φορές στην Τούμπα και 1 φορά στην Καβάλα, όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν τιμωρημένη. Το παράλογο στην υπόθεση, βέβαια τότε ήταν ότι εμείς μετακινηθήκαμε πιο μακριά…..

2002-03   1-0

Τη σεζόν 2002-03, ο αγώνας έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Καβάλας, ενώ όλοι οι υπόλοιποι στο γήπεδο της Τούμπας. Παρά την μεγάλη απόσταση για εκείνη την εποχή (δεν υπήρχε Εγναντία), πάνω από 500 φίλαθλοί μας παρακολούθησαν τον αγώνα, στον οποίο ηττηθήκαμε με 1-0. Για την ιστορία απλά να αναφέρουμε ότι ήταν η χρονιά που σωθήκαμε αγωνιστικά, αλλά τελικά υποβιβαστήκαμε λόγω των χρεών.

Σε 15 αγώνες έχουμε 1 νίκη, 3 ισοπαλίες και 11 ήττες.

Ένα ακόμη ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι 5 από τις 11 ήττες είναι με διαφορά ενός τέρματος, ενώ η μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της ομάδας του ΠΑΟΚ ήταν την περίοδο 1978-79 με σκορ 5-0.

Η ομάδα μας πέτυχε τη μοναδική της νίκη τη σεζόν 2000-01 με 3-2. Ο αγώνας διεξήχθη την 4/2/2001, ενώ επικρατούσε αφόρητο κρύο στη Θεσσαλονίκη.

Παρόλα αυτά ήταν και εκεί οι ηρωικοί μας οπαδοί, πιστοί πάντα, καθώς το κλίμα εκείνη την περίοδο ήταν αρνητικότατο, μετά από το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και την αλλαγή των προπονητών. Να σημειώσουμε ότι ήταν η πρώτη του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο της ομάδας μας.